Máte pocit, že tuzemský pracovný trh je pre vás príliš malý, prípadne túžite po lepšom pracovnom ohodnotení alebo len skrátka chcete nové zbierať nové skúsenosti? Práca v zahraničí vám môže rýchlo zmeniť celý život a dať mu úplne nový smer, no môže dopadnúť aj katastrofou a finančnými stratami. V prípade, že hľadáte tú správnu príležitosť, oplatí sa vedieť, na čo všetko by ste si mali dať pozor ešte skôr ako na vyrazíte za prácou do zahraničia. Háčikov totiž v súvislosti s odchodom do zahraničia môže byť hneď viacero.
Nie je jedno, akou formou budete pracovať
Pri inzerátoch pre prácu v zahraničí si vždy všímajte, akou formou budete prácu vykonávať, teda či pôjde o prácu na živnosť, trvalý pracovný pomer či dohodu o pracovnej činnosti. Pri niektorých profesiách a kvalifikovaných remeslách je práca na živnosť veľmi častá, kým pri iných zas menej. Jeden príklad za všetky, ak sa pozriete na ponuky práca lešenár Nemecko, ponuky práce na živnosť budú naozaj hojne zastúpené.
V každom prípade si už vopred zistite, čo všetko bude s danou formou práce súvisieť a aké budú vaše prípadné povinnosti voči štátnym orgánom.
Pripravte sa na byrokraciu
V prípade, že necháte všetko na agentúru, ktorá vám prácu v zahraničí sprostredkuje, budete mať o niekoľko starostí menej. V každom prípade si ale pripravte niektoré dokumenty, ako je maturitné vysvedčenie, vysokoškolský diplom, osvedčenie o odbornej spôsobilosti, či výpis z registra trestov. V prípade potreby je vhodné dať všetky tieto dokumenty aj úradne preložiť do jazyka používaného v danej krajine.
Nezabúdajte tiež, že v zahraničí môžu platiť odlišné pravidlá pre PZS ako u nás. Informujte sa preto o povinnostiach absolvovať lekársku prehliadku a tiež o tom, kto bude vzniknuté náklady znášať.
Dane a povinné odvody
Ešte pred odchodom do zahraničia by ste mali o svojich plánoch informovať zdravotnú poisťovňu a vyriešiť otázku, kto a kde za vás bude platiť povinné zdravotné poistenie. V prípade, že ste boli doteraz nezamestnaný, musíte tiež kontaktovať príslušný úrad práce a nechať sa vyradiť z evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Napokon, povinnosti súvisiace s daňami a tiež zdravotným či sociálnym poistením budete mať aj po návrate, najmä je potrebné preukázať, že ste boli účastníkom zdravotného poistenia v zahraničí. Či už v zahraničí zostanete natrvalo, alebo sa časom vrátite, vždy vám v tejto súvislosti vzniknú (minimálne) informačné povinnosti a preto sa oplatí využiť profesionálne daňové poradenstvo práca v zahraničí.
Zistite si všetko o mzdových podmienkach
Vyšší zárobok ako doma je pre mnohých tou najväčšou motiváciou, prečo za prácou odísť za hranice. Pozor však na to, aby ste sa nenechali zlákať na vyššiu mzdu, ktorú však ale reálne ani nebudete môcť dosiahnuť. Zohľadnite preto daňovo-odvodové zaťaženie, prípadné zrážky zo mzdy, preddavky či rôzne poplatky, ktoré vám môže účtovať napríklad pracovná agentúra za svoje služby. Nezabudnite sa tiež spýtať na prípadné poplatky za dopravu, ubytovanie či rôzne príspevky, na ktoré by ste eventuálne mohli mať nárok.
zdroj: elements.envato.com
Celá debata | RSS tejto debaty