Založ si blog

Praktické tipy, ako si nastaviť cenu za svoje služby v začiatkoch podnikania

Chcete si popri rodičovskej dovolenke trochu privyrobiť a rozhodli ste sa rozbehnúť malé podnikanie? Veľa začínajúcich naráža na problém, koľko by si za svoje služby či prípadne výrobky mali vypýtať. Jednoducho, aby to nebolo príliš veľa a zároveň, aby ani príliš málo. Nastaviť cenu nie je často jednoduché, no tieto tipy vám určite pomôžu. 

ceny za sluzby

Založenie živnosti, tvorba webu či inzerátov a napokon aj online fakturácia sú dnes záležitosťami, ktoré vybavíte celkom jednoducho. Problém neraz nastáva s tým, akú sumu do cenníka, prípadne neskôr do faktúry napísať. Pristupovať k tvorbe ceny sa dá rôzne a niektorí si ju jednoducho určia podľa konkurencie, alebo iba tak, odhadom. Dá sa však cenotvorba poňať aj trochu sofistikovanejšie? 

Postrážte si všetky náklady

Základnou stratégiou je nastavenie ceny podľa nákladov. Sem si potrebujete započítať vybavenie, ktoré na prácu potrebujete, materiál, amortizáciu techniky a prípadne aj nájom či akékoľvek ďalšie náklady, ktoré vám v súvislosti s výkonom činnosti vzniknú. 

Počítajte aj so stratou času

Je pochopiteľné, že nemôžete pracovať iba na pokrytie nákladov, ale potrebujete tiež zohľadniť aj čas, ktorý poskytovaním služby či výrobou produktov strávite. K tomu ešte potrebujete pripočítať aj primeraný zisk, ktorý potom môžete použiť buď na rozširovanie svojho podnikania alebo tvorbu rezervy na horšie časy. 

naklady a zisk

Nezabudnite na dane a odvody

Treba si tiež uvedomiť fakturovaná suma vám nepoputuje rovno „do vrecka“. V súvislosti s podnikaním máte aj daňové a odvodové povinnosti. Na tie teda pri tvorbe cien určite nezabúdajte. 


Obrázky: elements.envato.com

Chcete pracovať v Rakúsku? Užite si tieto výhody

05.02.2023

Práca v Rakúsku má mnoho výhod. Táto krajina so zaujímavou kultúrou a rozmanitým pracovným trhom je pre uchádzačov o zamestnanie veľmi žiadanou destináciou. Ak chcete pracovať u našich susedov, mali by ste vedieť o nasledovných výhodách. Aké sú výhody práce a života v Rakúsku? Existuje mnoho dôvodov, prečo sa ľudia, ktorí hľadajú lepšiu prácu v zahraničí [...]

Keď ide o peniaze: riešenie týchto problémov sa odkladať určite neoplatí

30.01.2023

Vo všeobecnosti platí, že najlepšie je problémom predchádzať a keď už nastanú, treba im čeliť. Kým niektoré odklad znesú, pred inými sa strkať hlavu do piesku rozhodne nevypláca. Pozreli sme sa na trojicu životných situácií, pri ktorých sa vám odkladanie riešenia problémov môže vypomstiť. Kanalizačné potrubie nepodceňujte Problémy s kanalizáciou [...]

Ako sa stať moderným účtovníkom a uľahčiť život sebe aj svojim klientom?

28.01.2023

Účtovníctvo je mnohými považované za konzervatívny odbor, ktorý si okrem iného vyžaduje aj plnú profesionálnu angažovanosť. Neplatí však, že by účtovníctvo bolo odolné voči akýmkoľvek zmenám. Práve naopak, bleskový pokrok technológií a k tomu aj nedávna celosvetová pandémia spolu s mnohými obmedzeniami urýchlila ochotu prijímať zmeny a vyjsť v ústrety [...]

ZSSK, vlak, zeleznice, IC, stanica, lokomotiva, pracovnik

Necestuje vlakom bez dokladu totožnosti. S digitalizáciou rastie kontrola cestujúcich

06.02.2023 18:00

Kým iný dopravcovia používajú osobné údaje na kontaktovanie zákazníkov, ZSSK sa obáva falšovania.

329584144 864076384875946 6361829030630482625 n

Ľadová kryha z kamióna zranila 12-ročného chlapca, poranila mu tvár

06.02.2023 17:40

Vodiči sú pred jazdou povinní odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť.

pellegrini a kollar

Pellegrini s Kollárom ovládli politické diskusie. Fico zostal na chvoste

06.02.2023 17:20

Prezidentka Čaputová hosťovala takmer v každej zo sledovaných relácií jedenkrát.

Epsom College

Riaditeľku elitnej britskej školy našli mŕtvu spolu s jej manželom a dcérou

06.02.2023 17:10

Telá 45-ročnej Emmy Pattisonovej, 30-ročného manžela George a ich sedemročnej dcéry boli objavené v nedeľu ráno v škole.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 312
Celková čítanosť: 417595x
Priemerná čítanosť článkov: 1338x

Autor blogu