Založ si blog

Sporenie pre deti môže mať rôzne podoby: poznáte tieto?

Prvé mesiace po narodení bábätka riešite prakticky dokola to isté a zrejme vám ani nenapadne, že by ste mali pre svojho potomka začať niečo sporiť bokom a prinajlepšom aj niečo investovať. Je to úplne prirodzené a nemusíte si nič vyčítať, ak počas prvých mesiacov života vášho bábätka na peniaze či nejaké investovanie ani nemyslíte. Na budúcnosť sa však určite oplatí myslieť, a to aj s ohľadom na financie. Bližšie sa pozrieme na tri konkrétne možnosti a ich výhody či nevýhody. 

Vedieť nakladať s financiami nie je samozrejmosťou

deti setrenie penazi
zdroj: elements.envato.com

Mnohí ľudia až donedávna nevedeli, čo je to inflácia a ako negatívne vplýva na ich úspory. Až keď sa všetko začalo zdražovať a nárast cien už počítame dvojcifernými číslami sa naplno ukazuje, aká dôležitá je finančná gramotnosť. Hoci také poradenstvo pri účtovníctve pre firmy je úplne bežnou a často využívanou službou, mnohé rodiny majú k svojim financiám stále celkom laxný prístup a pritom hospodárenie domácnosti sa od hospodárenia firmy až natoľko neodlišuje. Kam týmto smerujeme? Jednoznačne k tomu, že k svojim vlastným úsporám, ale aj úsporám vašich detí treba pristupovať zodpovedne. 

Ako sporiť deťom na budúcnosť

Skôr či neskôr vám určite napadne, ako by ste svojim deťom, resp. dieťaťu mohli niečo ušetriť na budúcnosť. Možno sa stane aj to, že na takéto sporenie vám budú chcieť prispievať starí rodičia, prípadne iní príbuzní, ktorí vás touto formou budú chcieť podporiť. Keďže na peniaze, ktoré budete pre svoje dieťa odkladať, nebudete siahať, oplatí sa zvážiť všetky možnosti ich zhodnotenia. Dôvodom je najmä inflácia. Tá totiž počas rokov sporenia bude z hodnoty úspor pre vaše dieťa postupne odhrýzať a práve preto netreba zabúdať na stabilné zhodnotenie. Skôr ako si dohodnete cez online rezervačný systém schôdzku s investičným poradcom, prečítajte si, aké tri možnosti vo všeobecnosti máte. 

setrenie penazi deti
zdroj: elements.envato.com

Bežný účet v banke

Prvým a najjednoduchším riešením je založenie bežného účtu v banke, na ktorý budete pravidelne posielať peniaze a sporiť pre svoje dieťa. V súčasnosti nie je ničím výnimočným mať účet úplne bez poplatkov, čo je jednoznačne výhoda. Zásadnou nevýhodou tohto spôsobu sporenia je to, že peniaze sa vám nijak neúročia a teda vplyvom inflácie postupne strácajú na hodnote. Myslite na to, že ak pre svoje dieťa odložíte dnes bokom povedzme 5 000 eur, o 20 rokov môžu mať tieto úspory hodnotu polovičnú. Bežný účet v banke vaše úspory pred poklesom hodnoty jednoducho neochráni. 

Sporenie spojené s investíciami

Každé investovanie sa pochopiteľne spája s určitým rizikom straty, no ak k nemu budete pristupovať zodpovedne, riziko je len veľmi malé. Neznamená to však, že by ste museli hneď začať študovať, ako správne investovať. Vhodným riešením môže byť aj tzv. investičné sporenie, ktoré ocenia všetci, ktorí nechcú podstupovať príliš veľké riziko straty, no zároveň ich láka možnosť zaujímavého zhodnotenia úspor. 

investicne sporenie
zdroj: elements.envato.com

Drahé kovy a komodity

Hovorí sa, že zlato je istota v neistých časoch. Sporiť svojmu potomkovi totiž nemusíte nutne iba v peniazoch, ale napríklad aj v drahých kovoch alebo komoditách. Neznamená to však, že by ste museli vymýšľať skrýšu pre zlaté tehličky. Drahé kovy a komodity môžete nakúpiť prostredníctvom indexov, ktoré kopírujú vývoj ich cien. Pozor si však dajte na poplatky, podmienky a myslite tiež na to, že hoci napríklad komodity v súčasnosti rastú, nemusí to tak byť aj v dlhšom časovom horizonte. Premýšľať nad zhodnotením úspor vašich detí sa však jednoznačne oplatí! 


Zdroj obrázkov: elements.envato.com

Chcete pracovať v Rakúsku? Užite si tieto výhody

05.02.2023

Práca v Rakúsku má mnoho výhod. Táto krajina so zaujímavou kultúrou a rozmanitým pracovným trhom je pre uchádzačov o zamestnanie veľmi žiadanou destináciou. Ak chcete pracovať u našich susedov, mali by ste vedieť o nasledovných výhodách. Aké sú výhody práce a života v Rakúsku? Existuje mnoho dôvodov, prečo sa ľudia, ktorí hľadajú lepšiu prácu v zahraničí [...]

Keď ide o peniaze: riešenie týchto problémov sa odkladať určite neoplatí

30.01.2023

Vo všeobecnosti platí, že najlepšie je problémom predchádzať a keď už nastanú, treba im čeliť. Kým niektoré odklad znesú, pred inými sa strkať hlavu do piesku rozhodne nevypláca. Pozreli sme sa na trojicu životných situácií, pri ktorých sa vám odkladanie riešenia problémov môže vypomstiť. Kanalizačné potrubie nepodceňujte Problémy s kanalizáciou [...]

Ako sa stať moderným účtovníkom a uľahčiť život sebe aj svojim klientom?

28.01.2023

Účtovníctvo je mnohými považované za konzervatívny odbor, ktorý si okrem iného vyžaduje aj plnú profesionálnu angažovanosť. Neplatí však, že by účtovníctvo bolo odolné voči akýmkoľvek zmenám. Práve naopak, bleskový pokrok technológií a k tomu aj nedávna celosvetová pandémia spolu s mnohými obmedzeniami urýchlila ochotu prijímať zmeny a vyjsť v ústrety [...]

ZSSK, vlak, zeleznice, IC, stanica, lokomotiva, pracovnik

Necestuje vlakom bez dokladu totožnosti. S digitalizáciou rastie kontrola cestujúcich

06.02.2023 18:00

Kým iný dopravcovia používajú osobné údaje na kontaktovanie zákazníkov, ZSSK sa obáva falšovania.

329584144 864076384875946 6361829030630482625 n

Ľadová kryha z kamióna zranila 12-ročného chlapca, poranila mu tvár

06.02.2023 17:40

Vodiči sú pred jazdou povinní odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť.

pellegrini a kollar

Pellegrini s Kollárom ovládli politické diskusie. Fico zostal na chvoste

06.02.2023 17:20

Prezidentka Čaputová hosťovala takmer v každej zo sledovaných relácií jedenkrát.

Epsom College

Riaditeľku elitnej britskej školy našli mŕtvu spolu s jej manželom a dcérou

06.02.2023 17:10

Telá 45-ročnej Emmy Pattisonovej, 30-ročného manžela George a ich sedemročnej dcéry boli objavené v nedeľu ráno v škole.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 312
Celková čítanosť: 417624x
Priemerná čítanosť článkov: 1339x

Autor blogu