Určite netreba polemizovať nad tým, že alkohol nepatrí nielenže za volant, ale ani na pracovisko. Každý zamestnanec, ktorý sa rozhodne zariskovať a bude počas pracovnej doby pod vplyvom alkoholu sa vystavuje mnohým rizikám. Napriek tomu, byť pod vplyvom alkoholu v práci neznamená vždy automatický vyhadzov, ako to teda je?
Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, dodržiavanie jej zásad a samotný dohľad nad dodržiavaním, patrí medzi mnohé povinnosti zamestnávateľov. Veľa zamestnávateľov však celú agendu súvisiacu s BOZP považuje iba za otravnú formalitu, ak sa však niečo stane, akékoľvek zanedbanie BOZP je veľkým problémom, a to predovšetkým pre zamestnávateľa. V každom prípade, do práce treba nastupovať s „čistou hlavou“ a poriadnou pracovnou výbavou, napríklad z https://odevypracovne.sk/. Svet ale nie je ideálny, čo teda hrozí zamestnancovi, ktorý počas pracovnej doby nafúka a čo robiť, ak sa tak stane pred nástupom do práce?
Dychové skúšky zamestnávatelia vykonávajú čoraz častejšie
Prečo je alkohol na pracovisku problém? Nielenže si pod jeho vplyvom môže zamestnanec sám spôsobiť pracovný úraz ale môže ublížiť aj svojím kolegom či spôsobiť veľké materiálne škody. Nie je preto nič výnimočné, že najmä vo výrobnom sektore sa zamestnanci podrobujú dychovej skúške ešte pred nástupom na zmenu. V prípade pozitívneho výsledku má zamestnanec absenciu, prípadne iný trest. Hrošou situáciou je, ak sa pozitívny výsledok skúšky na alkohol zistí počas pracovnej doby.
Napriek tomu, že ide o závažný prehrešok, nie vždy musí pre zamestnanca znamenať, že príde o prácu. Väčšina zamestnávateľov síce v pracovnom poriadku stanovuje, že výkon práce pod vplyvom alkoholu, resp. požívanie alkoholu na pracovisku, je závažným porušením pracovnej disciplíny, trest môže však môže byť aj miernejší. Len pre porovnanie, medzi vážne porušenie pracovnej disciplíny radi mnohí zamestnávatelia napríklad aj nepoužívanie ochranných pracovných pomôcok, také reflexné pracovné vesty sú pri mnohých prácach nevyhnutnou súčasťou pracovného odevu.
Zákonník práce v tomto smere umožňuje zamestnávateľovi okamžité skončenie pracovného pomeru, avšak nejde o povinnosť. Zamestnávateľ tak napríklad môže „prižmúriť oko“ nad vypitým pohárom vína počas pracovnej doby u zamestnanca, ktorý si doteraz bezchybne plnil pracovné povinnosti a svojim počínaním nemohol s prihliadnutím na okolnosti nikoho ohroziť. Napokon, vždy treba brať do úvahy aj povahu vykonávanej práce, absolútne nulová tolerancia je totiž napríklad pri šoféroch z povolania či výrobnom sektore celkom odôvodnená. Otázky sústavnej kontroly dodržiavania BOZP a s tým súvisiacich tém je v každom prípade najlepšie rozobrať s odborníkmi na túto problematiku, napríklad z mg-service.sk, ktorí sú spoľahlivými partnermi mnohých zamestnávateľov.
A nepiť alkohol v práci s ostatnými môže byť... ...
Celá debata | RSS tejto debaty