Dni sú stále kratšie a ortuť teplomera klesá najmä v noci stále k nižším hodnotám. Ide o neklamné znaky toho, že jeseň sa už nezadržateľne blíži. Prichádza babie leto a potom už nastáva obdobie, kedy treba pomaly záhradu pripravovať na zimný spánok. Ešte predtým si však jeseň na záhradke môžete naplno užiť. Poradíme, ako na to.
Jesenné dni strávené na krásne upravenej záhrade nedávajú žiadny dôvod na pocity úzkosti. Toto ročné obdobie je práveže plné farieb a ak k tomu pridáme ešte stále príjemné teploty a pekné počasie, jeseň si môžete naplno užiť. Nezostaňte zavretí vo vnútri a užite si jeseň na záhrade tak ako sa patrí.
Oddýchnite si po náročnom lete
Leto na záhrade je spojené nielen s oddychom, ale aj pomerne náročnou prácou. Využite preto mierne jesenné ochladenie na trochu oddychu. Nemusíte už v takej miere zavlažovať a aj frekvenciu kosenia trávnika môžete znížiť. Upracte si záhradný domček či altánok a po náročnej práci si skúste dopriať niekoľko dní oddychu priamo na záhrade. Ak na záhrade žiadnu podobnú stavbu nemáte, popremýšľajte či by sa vám nehodila a pustite sa do jej výstavby, prípadne si vyberte už hotové riešenie. Dostatok odkladacieho priestoru netreba pri záhradách rozhodne podceňovať.
Skvelým riešením, ako môžete byť vašej záhradke ešte bližšie aj počas chladnejších dní, sú hliníkové pergoly. Hoci budete stále vo vnútri, ocitnete sa v bezprostrednej blízkosti vašej záhrady a tak si môžete ľahko vychutnať podobné posedenia ako počas príjemných letných večerov. A to dokonca celoročne. Pergola je zároveň jednou z možností, ako si ľahko môžete vytvoriť zimnú záhradu a venovať sa tak svojím obľúbeným aktivitám aj v najchladnejšom období roka.
Pripravte sa na zazimovanie
Skôr ako naplno udrú zimné výčiny počasia, je dobré myslieť na dôkladnú prípravu záhrady. Tá by mala zahŕňať nielen upratovanie, ale aj pokosenie trávnika a zazimovanie tých rastlín, ktoré to vyžadujú. Nezabudnite tiež vypustiť sudy a iné nádrže, nechajte tiež skontrolovať závlahový systém a odložte tiež záhradné hadice. Vašu pozornosť si zaslúžia aj záhony, ktoré je vhodné prekypriť, čím zlepšíte štruktúru pôdy a postaráte sa o lepší prísun živín.
Skontrolujte ploty a brány
Vašu pozornosť pred zimným obdobím si zaslúžia aj ploty, a to bez ohľadu na to, či máte plot živý, betónový alebo murovaný. Samozrejme každý z týchto plotov si vyžaduje trochu iný prístup. V prípade živého plota by ste na jeseň určite mali stihnúť jeho posledné zastrihnutie. Pri murovaných a betónových plotoch zas skontrolujte či niekde nedošlo k prasklinám a či sa v niektorých dutinách nezachytáva príliš veľa vody. Ak tam v zime zmrzne, plot sa môže ľahko poškodiť.
Nezabudnite ani na brány a bráničky. Myslite na to, že mrazivé počasie, ľad a sneh dá zabrať aj im. Týmto spôsobom eliminujete riziko, že brána vypovie službu trebárs počas snehovej fujavice. Ak si netrúfate zhodnotiť ich stav, obráťte sa na odborníkov zo spoločnosti Baneko. Vďaka dlhoročným skúsenostiam vám zabezpečia kontrolu bránok a brán, ktorá pre vás bude určite prínosom.
Celá debata | RSS tejto debaty