Založ si blog

Záleží vám na hygiene? Toto sú tie najšpinavšie miesta na toaletách!

Patríte medzi tých, ktorým nie je ľahostajná hygiena a striasa vás pri pocite, že by ste si nemali kde umyť a vysušiť ruky? Nie ste rozhodne sami. V tomto smere ale môže byť návšteva verejne prístupných toaliet hotovým strašiakom. Zamerali sme sa na miesta, ktoré patria v prípade verejne prístupných toaliet medzi tie najznečistenejšie. 

Dodržiavanie hygienických návykov má jednoznačne zmysel, a to najmä ak hovoríme o hrozbe šírenia rôznych patogénov. Rôznym bacilom sú vystavené najmä naše ruky. Na to, aby ste sa nakazili stačí niekedy len drobné pozabudnutie, kedy si špinavými rukami pretriete oči alebo ústa. Kým doma máte nad čistotou vašej kúpeľne a záchoda priamu kontrolu, v prípade rôznych služieb a verejnosti prístupných miest to neplatí. Zíde sa preto vedieť, čoho by ste sa radšej na verejne prístupnej toalete nemali chytať. 

verejna toaleta
zdroj: pixabay.com

Najznečistenejšie miesto na toalete vás možno prekvapí

Hygienická úroveň na verejne prístupných toaletách je veľmi rôzna. Závisí nielen od kvality vyhotovenia a jednotlivých riešeniach, ale aj pravidelnej údržby a kontroly zo strany personálu. Najznečistenejším miestam na toaletách sa aj vo svete venovalo viacero výskumov a výsledky sú celkom prekvapivé. Medzi najznečistenejšie miesta totiž zďaleka nepatrí záchodová doska, ale dávkovače toaletného papiera, kľučky a ďalšie predmety, ktorých sa návštevníci toalety dotýkajú rukami. A tie sú, ako zrejme už tušíte, väčšinou znečistené. 

Kľučky a vodovodné batérie

Moderné verejné toalety sú dnes riešené tak, aby ste sa nemuseli ničoho dotýkať. Riešením sú v tomto smere splachovače a vodovodné batérie so senzorom. Ešte lepším riešením je, ak sa dvere od toaliet automaticky otvárajú a zatvárajú čím je eliminovaná potreba dotýkať sa kľučky. Ak teda absolvujete návštevu verejnej toalety takpovediac bez dotyku, vašim rukám nebude hroziť kontaminácia. Ak máte „šťastie“ na sociálne zariadenia so zastaralým vybavením, pokúste sa vyhnúť dotyku kľučky pri otváraní dverí a po poriadnom umytí rúk sa už ničoho nedotýkajte. Najviac baktérií totiž okupuje práve dotykové plochy na zásobníkoch, kľučkách či vodovodných batériách. 

verejna toaleta
zdroj: pixabay.com

Používať radšej papierové utierky alebo sušiče rúk?

Pre mnohých ľudí, ale aj prevádzkovateľov toaliet je častou dilemou či uprednostniť papierové utierky na ruky alebo radšej sušiče rúk. Ak by sme sa na túto problematiku pozreli z pohľadu hygieny, kvalitné sušiče rúk s filtrom sú overeným a spoľahlivým riešením. Okrem toho, sú aj rýchle, výkonné a ruky usušia doslova v priebehu niekoľkých sekúnd. Sušiče rúk rovnako vyhrávajú aj z pohľadu ekológie a prevádzkových nákladov. Zásobníky na papierové utierky si vyžadujú pravidelné dopĺňanie a tiež hrozí, že návštevníci toaliet nimi budú plytvať a spôsobovať neporiadok. 

Mimochodom, menšie sušiče rúk si začínajú svoje uplatnenie pomaly nachádzať aj na pracoviskách a dokonca aj v domácnostiach. Sú to totiž práve uteráky, ktoré sú vhodným prostredím pre rozmnožovanie rôznych mikroorganizmov. Ak uterák používa viac ako jedna osoba, baktérie z nesprávne umytých rúk sa veľmi ľahko rozšíria aj medzi ostatných. S použitím sušiča si zároveň ušetríte prácu s praním uterákov na ruky.

Sušiče rúk aj do firiem

Ako sme už vyššie naznačili, sušiče rúk si stále častejšie nachádzajú uplatnenie aj vo firmách, kde je hygiena prioritou. Nehovoríme pritom iba o zdravotníckych zariadeniach, ale o mnohých iných službách. Napríklad aj taký pneuservis Bratislava Dúbravka, kde je kľúčovou záležitosťou nielen šikovnosť zamestnancov, ale aj dodržiavanie vysokej úrovne hygieny napriek mnohým nástrahám znečistenia vyplývajúcich z povahy prevádzky pneuservisu. 

Sušiče rúk teda predstavujú jedno z riešení, ktorým sa vyhnete kontaktu s jedným z najviac znečistených miest na toaletách. Zistite viac o všetkých možnostiach využitia sušičov na ruky pre firmy a domácnosti. V kompletnej ponuke spoločnosti Ecostep nájdete všetko pre dosahovanie vysokej úrovne hygieny. 

sušič rúk ecostep
Sušič rúk ECOSTEP (zdroj: eshop.ecostep.sk)

Využite koniec leta a začiatok jesene na to, aby ste si spravili radosť

25.09.2021

Na konci leta vás rozhodne nemusí chytať úzkosť. Užiť si posledné teplé a dlhé dni si môžete aj po začiatku školského roka a konci hlavnej dovolenkovej sezóny. Ako si teda naplno užiť začiatok jesene a vyhnúť sa negatívnym pocitom zo skracujúcich sa a chladnejších dní? Dovolenka po letnej sezóne? Využite ju na jachting! Ak ste si dovolenku [...]

Hľadáte spôsoby, ako vylepšiť web? Na toto netreba v roku 2021 zabudnúť!

24.09.2021

Rovnako ako v akomkoľvek inom segmente, aj webové stránky podliehajú určitým trendom. Používatelia internetu sú čoraz náročnejší na prehľadnosť webu, rýchlosť načítania jednotlivých stránok, či rýchlu dostupnosť zákazníckej podpory. Ak chcete so svojím webom držať krok aj v roku 2021, použitie týchto troch prvkov by ste mali určite zvážiť. [...]

Web development nie je iba o kódovaní: cesta ku kvalitnému webu si vyžaduje veľa úsilia

23.09.2021

Vývoj webových stránok zahŕňa celkom pestrý súbor činností presahujúcich z rôznych iných odvetví, ako je grafika, UX či tvorba obsahu. Neplatí teda, že web development je nutne len o kódovaní. Zamerali sme sa na základné princípy moderných webov a ich súčastí. Kým jednoduchú prezentačnú webstránku si dnes vďaka rôznym službám doslova [...]

Vladimir Putin

Putin: Výsledky volieb svedčia o tom, že sa v Rusku rozvíja demokracia

25.09.2021 20:00

Ruský prezident tiež zdôraznil, že právomoci Dumy sa zmenili, keďže prišlo k zmene ruskej ústavy.

Richard Strapko

Šéf VšZP Strapko: Poisťovne by sa nemali predháňať v benefitoch

25.09.2021 19:15

Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richard Strapko hovorí, že sa mu podarilo zastabilizovať odliv poistencov, no zmeny idú pomaly a je to „ako otáčať loď“.

Polícia / NAKA / Kukláč /

Podnikateľa Štefana Žigu vzali do väzby z kolúznych a preventívnych dôvodov

25.09.2021 19:04

Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd.

Taliban

Taliban na hlavnom námestí v Heráte zavesil na žeriav mŕtve telo

25.09.2021 17:33

Taliban krátko predtým oznámil, že v Afganistane zavedie opäť tvrdé tresty vrátane popráv či odsekávania rúk.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 115724x
Priemerná čítanosť článkov: 857x

Autor blogu