Patríte medzi tých, ktorým nie je ľahostajná hygiena a striasa vás pri pocite, že by ste si nemali kde umyť a vysušiť ruky? Nie ste rozhodne sami. V tomto smere ale môže byť návšteva verejne prístupných toaliet hotovým strašiakom. Zamerali sme sa na miesta, ktoré patria v prípade verejne prístupných toaliet medzi tie najznečistenejšie.
Dodržiavanie hygienických návykov má jednoznačne zmysel, a to najmä ak hovoríme o hrozbe šírenia rôznych patogénov. Rôznym bacilom sú vystavené najmä naše ruky. Na to, aby ste sa nakazili stačí niekedy len drobné pozabudnutie, kedy si špinavými rukami pretriete oči alebo ústa. Kým doma máte nad čistotou vašej kúpeľne a záchoda priamu kontrolu, v prípade rôznych služieb a verejnosti prístupných miest to neplatí. Zíde sa preto vedieť, čoho by ste sa radšej na verejne prístupnej toalete nemali chytať.
Najznečistenejšie miesto na toalete vás možno prekvapí
Hygienická úroveň na verejne prístupných toaletách je veľmi rôzna. Závisí nielen od kvality vyhotovenia a jednotlivých riešeniach, ale aj pravidelnej údržby a kontroly zo strany personálu. Najznečistenejším miestam na toaletách sa aj vo svete venovalo viacero výskumov a výsledky sú celkom prekvapivé. Medzi najznečistenejšie miesta totiž zďaleka nepatrí záchodová doska, ale dávkovače toaletného papiera, kľučky a ďalšie predmety, ktorých sa návštevníci toalety dotýkajú rukami. A tie sú, ako zrejme už tušíte, väčšinou znečistené.
Kľučky a vodovodné batérie
Moderné verejné toalety sú dnes riešené tak, aby ste sa nemuseli ničoho dotýkať. Riešením sú v tomto smere splachovače a vodovodné batérie so senzorom. Ešte lepším riešením je, ak sa dvere od toaliet automaticky otvárajú a zatvárajú čím je eliminovaná potreba dotýkať sa kľučky. Ak teda absolvujete návštevu verejnej toalety takpovediac bez dotyku, vašim rukám nebude hroziť kontaminácia. Ak máte „šťastie“ na sociálne zariadenia so zastaralým vybavením, pokúste sa vyhnúť dotyku kľučky pri otváraní dverí a po poriadnom umytí rúk sa už ničoho nedotýkajte. Najviac baktérií totiž okupuje práve dotykové plochy na zásobníkoch, kľučkách či vodovodných batériách.
Používať radšej papierové utierky alebo sušiče rúk?
Pre mnohých ľudí, ale aj prevádzkovateľov toaliet je častou dilemou či uprednostniť papierové utierky na ruky alebo radšej sušiče rúk. Ak by sme sa na túto problematiku pozreli z pohľadu hygieny, kvalitné sušiče rúk s filtrom sú overeným a spoľahlivým riešením. Okrem toho, sú aj rýchle, výkonné a ruky usušia doslova v priebehu niekoľkých sekúnd. Sušiče rúk rovnako vyhrávajú aj z pohľadu ekológie a prevádzkových nákladov. Zásobníky na papierové utierky si vyžadujú pravidelné dopĺňanie a tiež hrozí, že návštevníci toaliet nimi budú plytvať a spôsobovať neporiadok.
Mimochodom, menšie sušiče rúk si začínajú svoje uplatnenie pomaly nachádzať aj na pracoviskách a dokonca aj v domácnostiach. Sú to totiž práve uteráky, ktoré sú vhodným prostredím pre rozmnožovanie rôznych mikroorganizmov. Ak uterák používa viac ako jedna osoba, baktérie z nesprávne umytých rúk sa veľmi ľahko rozšíria aj medzi ostatných. S použitím sušiča si zároveň ušetríte prácu s praním uterákov na ruky.
Sušiče rúk aj do firiem
Ako sme už vyššie naznačili, sušiče rúk si stále častejšie nachádzajú uplatnenie aj vo firmách, kde je hygiena prioritou. Nehovoríme pritom iba o zdravotníckych zariadeniach, ale o mnohých iných službách. Napríklad aj taký pneuservis Bratislava Dúbravka, kde je kľúčovou záležitosťou nielen šikovnosť zamestnancov, ale aj dodržiavanie vysokej úrovne hygieny napriek mnohým nástrahám znečistenia vyplývajúcich z povahy prevádzky pneuservisu.
Sušiče rúk teda predstavujú jedno z riešení, ktorým sa vyhnete kontaktu s jedným z najviac znečistených miest na toaletách. Zistite viac o všetkých možnostiach využitia sušičov na ruky pre firmy a domácnosti. V kompletnej ponuke spoločnosti Ecostep nájdete všetko pre dosahovanie vysokej úrovne hygieny.
Celá debata | RSS tejto debaty