Nejde iba o bio vajíčka: toto sú základné kroky, ako dosiahnuť ekologický chov sliepok a dôvody, prečo by vás to malo zaujímať

Čoraz viac ľudí sa pri nákupe vajec zaujíma o to, z akého chovu pochádzajú. V kontexte toho, že spotrebiteľom ide prirodzene o čo najnižšiu cenu pri nákupe, veľmi pozitívne a postupne klesajúci záujem o vajcia z klietkového chovu je viditeľný. Na strane druhej, ekologický chov nie je iba o tom, aby ste si mohli pochutnať na kvalitnejších vajíčkach. Jeho súčasťou sú rôzne opatrenia, ktoré môžu zavádzať ako veľkochovy, tak aj domáci chovatelia. Ako teda dosiahnuť ekologický a trvalo udržateľný chov? 

Kvalita chovu hospodárskych zvierat sa postupne zlepšuje. Ako sme už v úvode spomenuli, túto situáciu je badať aj v prípade sliepok, kedy aj napriek vyššej cene získavajú na popularite vajíčka z podstieľkového chovu alebo voľného výbehu. Hlavnou motiváciou zavádzania ekologických chovov ale zďaleka nie je iba zvýšenie úrovne kvality potravín pre konzumentov, ale aj zlepšenie podmienok chovu a zabezpečenie čo najprirodzenejších životných podmienok pre zvieratá. 

Dobre zvládnutý ekologický chov je trvalo udržateľný a navyše šetrí peniaze aj chovateľovi. Zvieratá sú v rámci eko chovov spokojnejšie, kvalita produktov vyššia a tým získava chovateľ dôležitú konkurenčnú výhodu. 

Zabezpečenie životného priestoru 

Prvou zásadnou vlastnosťou eko chovov je miera priestoru, ktorú majú zvieratá k dispozícii. Jednoznačný odklon od klietkových chovov je určite možné vnímať len pozitívne, avšak treba poznamenať, že v prípade kury domácej tiež neplatí, že čím viac priestoru, tým lepšie. Príliš veľké výbehy bez možnosti nájsť si úkryt môžu na sliepky pôsobiť stresujúco, čo je v rozpore s tým, ako by mal eko chov prebiehať. 

Je teda zrejmé, že príprava vhodných podmienok na ekologický chov si vyžaduje množstvo znalostí tak, aby ste zvládli životný priestor pre zvieratá vhodne zabezpečiť presne podľa ich potrieb. Ak máte záujem s chovom ešte len začať a nemáte predchádzajúce skúsenosti, vhodným začiatkom môže byť chov prepelíc, ktoré sú priestorovo menej náročné. 

Chov prepelíc preto zvládnu aj začiatočníci, odporúčame však vybrať kvalitné klietky pre prepelice, ktoré sa ľahko čistia a zabezpečia vám jednoduchú starostlivosť o celý chov. Špeciálne klietky pre prepelice navyše výrazne uľahčujú zbieranie vajíčok, pretože sú upravené tak, aby sa po znáške prirodzene dostali na jedno miesto. Klietky pre prepelice sú zároveň dostatočne veľké, aby v nich vtáky mali dostatok životného priestoru.  

Výbeh pre kuriatka, malú hydinu a králiky (zdroj: achov.sk)

Podpora zdravia

Zdravie zvierat je v rámci eko chovov prioritou, bez ohľadu na to či hovoríme o kure domácej, prepeliciach či iných hospodárskych zvieratách. V prípade sliepok je akýmsi limitom pre eko chovy úmrtnosť maximálne do 25 %, čo je neporovnateľne menej ako v prípade klietkových chovov. 

Netreba však zabúdať na to, že sliepky vo vonkajších výbehoch majú väčšiu pravdepodobnosť kontaktu s prenášačmi ochorení a preto sú veľmi dôležité pravidelné kontroly a prevencia. 

Využívanie eko-potravy a obalového materiálu

Pre eko chovy je potrebné prispôsobiť aj potravu. Tá by mala pochádzať predovšetkým z lokálnych zdrojov a tiež by mala byť z ekologickej produkcie. Využívaním vlastných potravinových zdrojov dlhodobú udržateľnosť celého chovu výrazne zvýšite. Vzhľadom na vyššie spomenuté riziká ochorení jednoznačne odporúčame pridávať do krmiva mixy vitamínov bez syntetických zložiek, ktoré podporia celkovú imunitu chovaných vtákov.

Napokon, v rámci eko chovu by ste aj vy mali používať čo najviac pomôcok z obnoviteľných materiálov, aby chov a činnosti s ním súvisiace predstavovali iba minimálnu záťaž pre životné prostredie. Jedným z opatrení môže byť aj využívanie recyklovateľných obalov – či už na krmivo, vajíčka alebo čokoľvek iné, čo sa týka chovu. Spoločnosť Markbal je tu pre vás so širokou ponukou recyklovateľných obalov, ktoré sú využiteľné aj v drobnochovoch. V ponuke nájdete všetko, čo potrebujete na zabalenie a prepravu. Navyše z ekologických materiálov. 

zdroj: markbal.sk

Tichí zabijaci kanalizácií – prečo oleje nepatria do odtoku

21.11.2024

Zdá sa to ako nevinný zvyk - zvyšky použitého oleja jednoducho vylejete do drezu alebo spláchnete do toalety. No môžete si tým spôsobiť viac škody ako úžitku. Profesionálne služby krtkovania upozorňujú, že sú to tichí zabijaci vašich potrubí. Prečo oleje a tuky nepatria do odtoku?

Vrstvy, ktoré hrejú – ako obliecť zamestnancov v zime

20.11.2024

Pracujete vonku počas zimného obdobia? Správne zvolené a skombinované pracovné oblečenie zabezpečí nevyhnutné pohodlie aj bezpečnosť. Dôležité je, aby spĺňalo bezpečnostné normy, odolávalo nepriaznivým podmienkam a chránilo zdravie vašich zamestnancov. Ako vystrojiť vašich ľudí do zimy?

Zabráňte havárii s kanalizáciou – toto sú 3 dôležité rady

19.11.2024

Obávate sa upchatých drezov a pomaly odtekajúcej vode vo vani? Postarajte sa teda o dobrú kondíciu kanalizácie a potrubí pravidelne. Nie až vtedy, keď vznikne problém. Osvojte si 3 jednoduché pravidlá, ktoré vám pomôžu predchádzať upchatiu a haváriám.

sarmat

Kyjev: Rusko prvý raz zasiahlo Ukrajinu medzikontinentálnou balistickou raketou. Strela môže niesť aj jadrovú hlavicu

21.11.2024 10:39

Rusko už na Ukrajinu páli Ukrajinu aj medzikontinentálnymi balistickými raketami

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok založil ďalší špeciálny vyšetrovací tím. Má sa venovať darovaniu techniky Ukrajine

21.11.2024 10:28

Prešetrovať má rozhodnutia vtedajších predstaviteľov rezortu obrany a členov vlády.

Redzikowo

Americká základňa v Poľsku je naším prioritným cieľom, hrozí Rusko. Varšava reaguje

21.11.2024 10:20

Americkí a poľskí činitelia základňu v Redzikowe na severovýchode Poľska slávnostne otvorili tento mesiac.

gaza, izrael, palestínčania

Izraelské údery v noci podľa úradov a médií zabili v Pásme Gazy desiatky ľudí

21.11.2024 10:07

Izraelská operácia si v Pásme Gazy vyžiadala podľa tamojších úradov už 44 000 mŕtvych Palestínčanov a ďalších viac ako 104 000 Palestínčanov bolo pri nej zranených.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk www.krtkovanie-nitra24.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk www.a-servislipka.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 577
Celková čítanosť: 875486x
Priemerná čítanosť článkov: 1517x

Autor blogu