Založ si blog

Chyby vo fleet manažmente vozidiel môžu stáť vašu firmu nemalé peniaze: ako sa im vyhnúť?

Máte vo firme flotilu služobných vozidiel? Ak áno, určite viete, koľko starostí môže jej prevádzka so sebou prinášať. Kým zamestnanci ich zväčša obľubujú, pre firmu môže prevádzkovanie služobných vozidiel predstavovať poriadny finančný odliv. Pozreli sme sa na najčastejšie chyby pri fleet manažmente a spôsoboch, ako zamedziť nadmerným nákladom. 

Každý dobrý manažér si určite uvedomuje dôležitosť plánovania, plnenia cieľov a ich priebežného vyhodnocovania. Platí to prakticky v každej sfére podnikového života, či už ide o kancelárske priestory, údržbu budov, ľudské zdroje alebo aj služobné vozidlá a s tým súvisiace záležitosti. Tak ako je pre firmu dôležité mať reprezentatívne priestory, ktoré zvládne financovať, nemenej dôležitá by mala byť aj udržateľná starostlivosť o firemné vozidlá.

Každá väčšia firma má manažéra, ktorý sa stará o priestory, kancelárie, prípadne budovu. Hlavnou úlohou manažéra v tejto pozícii je vybavovať veci súvisiace s nevyhnutnou údržbou a prípadnou rekonštrukciou. Ak bude treba vymaľovať, nájde trebárs maliarske práce Bratislava a dodanie služieb zariadi. V prípade, ak sa napríklad pokazí vzduchotechnika, zabezpečí opäť pomocou odborníkov rýchlu nápravu. 

zdroj: pixabay.com

Často sa ale stáva, že facility manažérovi „prischne“ aj starostlivosť o flotilu služobných vozidiel, a to už môže byť poriadne veľké sústo. Navyše, nie každý môže byť odborníkom na starostlivosť o motorové vozidlá a pre firmu je veľmi užitočné, ak sa tejto činnosti venuje niekto, kto má k autám vzťah a v tejto problematike sa orientuje. 

Starostlivosť o vozidlá bez jasných pravidiel

Tu sa už dostávame k prvej častej chybe, ktorá spočíva v nedostatočnom stanovení pravidiel. Odbornejšie sa označuje ako absencia car policy a znamená, že firma nemá jasne stanovené pravidlá nákupu, údržby a vyraďovania služobných vozidiel. Prevádzka vozidlového parku je pritom celkom nákladnou záležitosťou, a preto by sa k nej malo pristupovať odborne a s rozvahou. Pri tvorbe car policy je potrebné zvážiť konkrétne potreby firmy, finančný rozpočet, prevádzkové náklady jednotlivých vozidiel. 

Nielen nadobúdacia cena, ale aj prevádzkové náklady

Častou chybou je, ak sa príliš veľký dôraz kladie na nadobúdaciu cenu a popri tom sa zabúda na prevádzkové náklady, ktoré vás s daným vozidlom čakajú. V tomto smere je potrebné pracovať s rôznymi modelmi vývoja a pri výbere porovnávať nielen nadobúdaciu cenu vozidiel v rámci jednotlivých ponúk, ale aj ich prevádzkové a servisné náklady. V tejto súvislosti netreba podceňovať parameter TCO – total cost of ownership, teda celkové náklady vlastníctva konkrétneho vozidla počas jeho životnosti. 

Šetriť na údržbe sa neoplatí

Vzťah zamestnancov k služobným vozidlám spravidla nebýva príliš vrúcny, o to viac by mala firma venovať pozornosť ich údržbe. Zanedbávanie údržby síce môže v krátkodobom horizonte ušetriť finančné prostriedky, z dlhodobého hľadiska však vždy ide o tú najhoršiu možnosť. Takto ušetrené peniaze sa vám totiž „vrátia“ v podobe vyšší servisných nákladov, zhoršením stavu, či vo forme zvýšenej spotreby paliva. 

V tomto smere sa teda oplatí obrátiť sa na spoľahlivého servisného partnera, ktorý vám ponúkne ideálny pomer ceny a kvality. Dobrým príkladom je ja pneuservis Pneufol, ktorý ponúka starostlivosť o prezúvanie a uskladňovanie pneumatík aj pre firmy za veľmi výhodných podmienok. Obutie vašich firemných vozidiel je vždy vhodné konzultovať s odborníkmi, pretože sú to práve pneumatiky, ktoré majú nemalý vplyv na bezpečnosť prevádzky vozidla, spotrebu aj celkové úžitkové vlastnosti. 

Pneuservis Pneufol (zdroj: pneuservis-ba.sk)

Na záver dodajme, že snaha znižovať náklady na prevádzku služobných vozidiel je prirodzenou snahou. Mala by však viesť cez premyslenú car policy, ktorá vám v konečnom dôsledku ušetrí množstvo starostí, času a v neposlednom rade aj financií. Rozhodne, preto nenechávajte prevádzku svojich fleet vozidiel „napospas osudu.“ 

Vieme, kde nájdete obklady a dlažby, do ktorých sa hneď zamilujete

29.07.2021

Zariaďujete interiér alebo si zveľaďujete okolie domu a hľadáte tie správne obklady a dlažbu? V širokej ponuke sa môžete ľahko stratiť. Neprechádzajte katalógy, ale radšej sa príďte o kvalite presvedčiť osobne. Presne tak si totiž vyberiete to najlepšie a sme presvedčení, že obklady a dlažby od ProCeram si získajú aj vás! Materiál vyberajte s rozumom [...]

Seborea vie potrápiť, pomôcť môže napríklad aj železo

27.07.2021

Seborea je skrátený termín, ktorý sa používa na označenie seboroickej dermatitídy – dermatitis seborrhoica. Je o chronické ochorenie kože, ktoré však nie je infekčné a neprenáša sa z človeka na človeka. Presné príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú známe, pričom sa vyskytuje aj u pomerne širokej skupiny ľudí. Seborea sa prejavuje nepríjemne vyzerajúcimi šupinkami [...]

Záleží vám na hygiene? Toto sú tie najšpinavšie miesta na toaletách!

26.07.2021

Patríte medzi tých, ktorým nie je ľahostajná hygiena a striasa vás pri pocite, že by ste si nemali kde umyť a vysušiť ruky? Nie ste rozhodne sami. V tomto smere ale môže byť návšteva verejne prístupných toaliet hotovým strašiakom. Zamerali sme sa na miesta, ktoré patria v prípade verejne prístupných toaliet medzi tie najznečistenejšie. [...]

Očkovanie / Vakcína / Covid / Koronavírus /

ŠÚKL eviduje 7752 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

30.07.2021 12:30

Z celkového počtu hlásení je 46 závažných, čo predstavuje 9,6 percenta hlásení.

imrecze,

Exšéfa Finančnej správy Františka Imreczeho prepustili z väzby

30.07.2021 12:03

Exprezident finančnej správy Imrecze a bývalý šéf IT sekcie FS Grega boli vo väzbe od 29. januára v súvislosti s machináciami pri IT tendroch.

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

30.07.2021 12:00

Na Spiši sa budete cítiť ako vo Francúzsku. Biskupská záhrada má veľký potenciál.

protest proti zvýhodňovaniu očkovaných, Prezidentský palác

Protest pri Prezidentskom paláci pokračuje. Polícia tvrdí, že prijala opatrenia

30.07.2021 10:59, aktualizované: 11:41

Bratislavská polícia podľa vlastných slov prijala adekvátne opatrenia a v prípade narušenia verejného poriadku je pripravená v zmysle zákona zasiahnuť.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 76193x
Priemerná čítanosť článkov: 762x

Autor blogu