Drevené brikety si nachádzajú využitie aj dnes a dokonca stále častejšie ako plnohodnotná náhrada palivového dreva. Využijete ich v krbe, kachliach, ale aj v kotloch. Oproti spaľovaniu dreva ponúkajú drevené brikety niekoľko výhod, ktoré zvyšujú komfort pri vykurovaní.
Prečo sa drevené brikety tešia takej popularite?
Stúpajúci dopyt po drevených briketách motivoval mnohé väčšie aj menšie podniky, aby tento produkt zaradili do svojho výrobného programu. Koneční spotrebitelia totiž rýchlo pochopili, aké sú ich hlavné výhody, a tak sa tešia stále väčšej popularite. Len pre ilustráciu dodajme, že drevené brikety v porovnaní s palivovým drevom ponúkajú lepšiu výhrevnosť a vyžadujú si nižšie priestorové nároky na skladovanie.
V prípade drevených brikiet je to však iba začiatok celého radu výhod. Spomenúť ešte môžeme jednoduchšiu manipuláciu, menej dymu pri spaľovaní a dokonca aj opätovnú využiteľnosť popola, napríklad na hnojenie záhrady. Zabudnúť nemôžeme ani na to, že drevené brikety v porovnaní s palivovým drevom ponúkajú aj citeľne vyššiu výhrevnosť.
Výhody drevených brikiet pre konečných spotrebiteľov sú teda zrejmé, ako to ale je s ich výrobou, do akej miery je náročná a ako sa dá zabezpečiť aj v rámci inak zameranej zabehnutej prevádzky? Dobrou správou je, že výroba brikiet nie je vôbec zložitá a rovnako tak ani nevyhnutné technické vybavenie nepatrí medzi najdrahšie. Ako aj v iných prípadoch, tak aj pri výrobe drevených brikiet môžete staviť na rôzne riešenia, v závislosti od vášho aktuálneho technologického vybavenia. Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé možnosti.
Základom je kvalitná surovina
Základom pre výrobu kvalitných drevených brikiet je samozrejme kvalitná surovina. Na výrobu brikiet sa využíva spravidla zmes pilín z tvrdého aj mäkkého dreva, ktorá briketám prepožičiava vyvážené vlastnosti. Najčastejšie pritom ide o kombináciu bukového a smrekového dreva, resp. kôry.
Ak sa rozhodnete pre spracovávanie suroviny sami, bude dôležité, aby ste mali v prvom rade zdroj rôznych drevín a v druhom rade adekvátne možnosti ich spracovania. Na to vám výborne poslúžia pilové elektromotory, ktorých celé konštrukčné vyhotovenie je prispôsobené na spracovanie dreva. Umožňujú jednoduchú výmenu kotúčov, ako aj veľmi ľahkú montáž na rôzne typy pílových stolov.
Lisovanie drevnej zmesi na brikety
Briketovacie lisy sa dnes vyrábajú v rôznych veľkostiach. Na ich pohon je veľmi vhodné využiť kvalitný elektromotor, ako zdroj spoľahlivého pohonu za každých okolností. Briketovací lis si môžete zadovážiť v rámci rôznych cenových kategórií – od jednoduchých na domáce použitie až po profesionálne lisy s možnosťou balenia brikiet na ich skladovanie a prípadnú distribúciu. Drevená briketa, ktorá opustí takýto lis je dokonale tuhá bez akýchkoľvek umelých spojív. Postará sa o to dostatočný tlak vo valcovej komore spolu so zvýšenou teplotou, a tým dosiahne požadovanú tuhosť.
Briketovacia linka je profesionálnym riešením
Ak to s výrobou drevených brikiet myslíte vážne a chcete sa jej venovať v rámci podniku naplno, oplatí sa vám vybrať niektorú z profesionálnych briketovacích liniek. Ide o plnohodnotné výrobné riešenie pozostávajúce z podávačov, baliaceho zariadenia a dopravníkov, s ktorým zvládnete vyrobiť a rovno aj baliť kvalitné drevené brikety.
Pri pohone briketovacích liniek sú spoľahlivým pomocníkom šnekové převodovky, ktoré vynikajú svojou spoľahlivosťou a odolnosťou. Celá linka môže zároveň spolupracovať s briketovacím drvičom a lisom, čím si ušetríte množstvo práce.
Riešení na produkciu drevených brikiet teda existuje viacero a výroba tohto produktu má rozhodne potenciál aj do budúcnosti. Drevené brikety ešte určite budú žiadaným artiklom v rámci alternatívnych spôsobov vykurovania.
Celá debata | RSS tejto debaty