Založ si blog

Poznáte tieto moderné spôsoby stravovania a dôvody ich popularity?

Zdravie máme iba jedno a ak patríte medzi ľudí, ktorým na ňom naozaj záleží, mali by ste tomu prispôsobiť aj svoje stravovanie. Obsah jedálnička v skutočnosti zohráva veľmi dôležitú úlohu a čo je pozitívne, stále viac ľudí sa ho snaží zodpovedne zostaviť. Odklon od fast foodov, nezdravých a ťažkých jedál môže vášmu zdraviu len pomôcť. Viete, ktoré spôsoby stravovania patria aktuálne medzi najobľúbenejšie?

Ak vám nie je jedno čo jete, ide o zmenu vášho života. Konzumovať doslova všetko to, čo vám príde pod ruku a v neobmedzenom množstve je veľmi rýchlou cestou k mnohým zdravotným problémom. Samozrejme, nie každému bude vyhovovať to isté a preto si treba nájsť spôsob stravovania, ktorý budete vedieť udržať z dlhodobého hľadiska a pri ktorom sa nebudete musieť zvlášť obmedzovať.

Ak si „tú svoju“ cestu ideálneho stravovania ešte len hľadáte, nechajte sa inšpirovať niektorým z týchto spôsobov, ktoré sa aktuálne tešia veľkej obľube medzi stravníkmi všetkých vekových kategórií. Nezabudnite však, že zásadnú zmenu vášho jedálnička by ste vždy mali konzultovať s odborníkom.

Vegetariánstvo má dnes mnohé podoby

Vegetariánstvo nie je žiadnou novinkou a vo všeobecnosti môžeme za vegetariána označiť každého človeka, ktorý nekonzumuje mäso. Stále častejšie sa ale objavujú rôzne odnože vegetariánskeho smeru, ktoré tento štýl stravovania upravujú. Stretnúť sa tak môžete už aj s označeniami pescovegetarián či frutarián.

Ako už zrejme tušíte, pescovegetariáni síce nekonzumujú mäso, no v ich jedálničku nechýbajú ryby, morské plody a mäkkýše, čím vo svojej podstate ide o úpravu tradičného vegetariánstva. Oproti tomu, frutariáni majú jedálniček obmedzený zas o niečo viac, pretože nekonzumujú nič, čo by bolo podmienené zabitím zdroja, a teda hlavnou súčasťou jedálnička frutariánov je predovšetkým ovocie, zelenina alebo napríklad aj orechy.

Ak by ste sa teda rozhodli pre tento smer, podstatnú časť vašej stravy budú tvoriť najmä prírodné šťavy, ktoré sú cenným zdrojom vitamínov, vlákniny a ďalších nutrientov.

prírodné štavy
Brusnica – 100% šťava z brusníc EkoMedica SK 1l (zdroj: papabum.sk)

Ketogénne diéty

Počuli ste už o keto diéte? Nie je to tak dávno, čo si práve tento spôsob stravovania získal pozornosť mnohých ľudí túžiacich po lepšej postave. Jej hlavným princípom je držať telo dlhodobo v stave ketózy, kedy ľudské telo spaľuje tuky. Znie to celkom lákavo, že? Pri tomto stravovaní ide najmä o prísne dodržiavanie režimu, príjmu tekutín a veľký prísun zeleniny.

Táto proteínová diéta pozostáva z niekoľkých fáz a jej pochopenie bude možno pre vás zo začiatku celkom náročné. Ak sa chcete touto cestou naozaj vydať, skúste sa najprv poradiť s odborníkom, aby ste vedeli, že si váš režim správne nastavíte a vopred pripravené obaly na jedlo skutočne obsahujú všetko podľa keto plánu.

Stravovanie v paleo štýle

Paleo stravovanie ideovo vychádza zo stravy našich predkov z dávnych čias. Keď sa ešte ľudia živili lovom a zberom, ich životným podmienkam zodpovedalo aj samotné stravovanie. Samozrejme, dnešné paleo stravovanie nie je úplne rovnaké a je prispôsobené aktuálnej dobe. V každom prípade, paleo stravovanie sa vyznačuje vyšším príjmom tukov, no zároveň celkom výrazným obmedzením sacharidov.

Ak by ste sa chceli oddať paleo stravovaniu, vychutnať si môžete mäso, ryby, vajcia, ovocie a zeleninu z lokálnych zdrojov a napokon aj orechy. Naopak, odoprieť si budete musieť zemiaky, mlieko a mliečne produkty, alkohol a tiež sladkosti.

Jedálniček pre váš nový štýl stravovania si môžete skúsiť zostaviť sami, no odporúčali by sme aspoň poradiť sa s niekým, kto sa vyzná. Nesprávnym spôsobom stravovania si môžete totiž aj uškodiť. Vhodnou alternatívou môžu byť aj rôzne škatuľkové diéty, pri ktorých sa dnes myslí aj na rôzne stravovacie štýly. Jednoducho si objednáte a každý deň vás budú čakať pripravené obaly na jedlo s chutným obsahom. Nemusíte sa teda o nič starať, ani si zložito pripravovať.

zdravy zivotny styl
Zdroj: freepik.com

3 piliere tvorby úspešného e-shopu – poznáte ich?

23.06.2021

tvorba modeného eshopu

Poskytujete prepravné služby? Zistite, ktoré nástroje vám uľahčia podnikanie!

22.06.2021

Viete, čo najčastejšie trápi podnikateľov v doprave? V prvom rade ide o neúmerne veľkú byrokraciu spočívajúcu v rôznych povoleniach, dokladoch a dodatočných poplatkoch. Potom sú to stále zvyšujúce sa prevádzkové náklady a nedostatočné vyťažovanie vozidiel. Hoci s úrovňou byrokratickej záťaže nič neurobíte, podnikanie v doprave si môžete uľahčiť celým [...]

5 tipov, ako zvládnuť rekonštrukciu bytu s minimom starostí

21.06.2021

Odhodlali ste sa po rokoch na rekonštrukciu bytu a hľadáte spôsoby, ako ju zvládnuť čo najrýchlejšie a najjednoduchšie? Ak pred začiatkom rekonštrukcie venujete určitý čas plánovaniu a hľadaniu tých správnych dodávateľov, ušetríte si kopec starostí, ktoré by ste inak museli riešiť takpovediac „za pochodu“. Aby ste sa nemuseli spoliehať na žiadne [...]

rusko moskva fontána deti horúčavy leto

V Moskve padol teplotný rekord. Namerali najvyššiu teplotu za 120 rokov

23.06.2021 23:27

Moskvu tento týždeň postihla historická vlna horúčav. Stúpajúce teploty prispievajú k zničujúcim záplavám a lesným požiarom.

Vatikán pápež audiencia

Netradičná audiencia. Pápež František sa stretol so Spidermanom

23.06.2021 23:07

Taliansky imitátor komiksového superhrdinu sa často oblieka do tohto kostýmu, aby zabavil v nemocniciach choré deti.

vallo cipár

Primátor Bratislavy ocenil významné osobnosti mesta

23.06.2021 22:29

Cenou primátora je tento rok grafika Bratislavy od akademického maliara Miroslava Cipára.

McAfee

Johna McAfeeho našli mŕtveho v jeho cele v španielskom väzení

23.06.2021 22:09, aktualizované: 22:38

Zakladateľ softvérovej spoločnosti zrejme spáchal samovraždu. Súd v stredu rozhodol o jeho vydaní do USA, kde bol stíhaný pre daňové úniky.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 68
Celková čítanosť: 50522x
Priemerná čítanosť článkov: 743x

Autor blogu