Patríte aj vy medzi tých, ktorí pracovali v zahraničí, alebo sa do zahraničia za prácou ešte len chystáte? Pre našincov to nie je ničím výnimočným a určite ide o nemalé percento ľudí. Aj keď pandemická situácia v uplynulých mesiacoch otriasla viacerými pracovnými odvetviami, takmer vždy existovali možnosti, ako za prácou vycestovať. Samozrejme po splnení požadovaných podmienok.
Nemecky hovoriace krajiny ako Rakúsko, Nemecko alebo Švajčiarsko sú pre Slovákov lákadlom, a to hneď z viacerých dôvodov. Či už je to výška ponúkaných miezd, široká paleta pracovných ponúk, vzdialenosť nenáročná na cestovanie, alebo vytvorené väzby medzi sprostredkovateľmi práce v týchto krajinách. Pôsobenie v zahraničí so sebou okrem prítomných príležitostí prináša aj povinnosti, o ktorých si je nie každý vedomý.
Kedy vzniká povinnosť podať daňové priznanie v Rakúsku
Povinnosť podať daňové priznanie v Rakúsku môže vzniknúť buď na základe zákona, alebo môže ísť o dobrovoľné podanie. Tu vzniká otázka, prečo by som si mal/a podať daňové priznanie dobrovoľne? Na to existuje jednoduchá odpoveď, a tou je – vrátenie daní.
Ak sa rozhodnete rakúske daňové priznanie podať dobrovoľne, môžete tak urobiť až za obdobie 5 rokov spätne. To znamená, že v roku 2021 budete môcť priznať daň za roky 2020, 2019, 2018, 2017 až 2016. Rozdiel je pri vzniku zákonnej povinnosti, kedy je termín pre podanie presne stanovený. V závislosti od formy podania za rozlišujú termíny 30. 4., 30. 6. až 30. 9. najbližšieho roka.
Daňové priznanie Rakúsko – za akých okolností ho musíte podať povinne?
- dostanete výzvu z rakúskeho daňového úradu;
- príjem presiahol sumu 12 000 €;
- mali ste viac ako jedného zamestnávateľa;
- poberali ste príspevok z BUAK (vyplatenie nevyčerpanej dovolenky);
- príjem pomimo závislej činnosti (napr. prenájom) presiahol výšku 730 €;
- zamestnávateľ uplatnil náklady na cestovné v rámci Rakúska (Pendlerpauschale) neprávom, resp. uplatnil vysokú sumu;
- boli ste poberateľom príspevku na nemocenské, rehabilitáciu (Krankengeld);
- poberali ste Insolvenzgeld (konkurz zamestnávateľa);
- z dôchodkového zabezpečenia k vám smerovali viaceré príjmy;
- zamestnávateľ vám vo výplate za daný rok uplatnil nezdaniteľné položky (Freibeträge);
- mali ste u zamestnávateľa uplatnený príspevok na dieťa, samoživiteľa, osamelého rodiča, a iné, a to za podmienok, kedy ste nespĺňali podmienky.
Dobrovoľné podanie
Okrem vzniknutej zákonnej povinnosti podať daňové priznanie v Rakúsku, a prípadne tak požiadať aj o vrátenie daní, existuje druhý spôsob. Tým je dobrovoľné daňové priznanie. Zamestnanci majú na výber 3 spôsoby:
- návšteva daňového úradu osobne;
- podanie poštou;
- podanie elektronicky.
Daňové povinnosti, a k tomu ešte v cudzom jazyku, môžu byť strašiakom pre mnohých ľudí. Niekedy je lepšie obrátiť sa na odborníkov, ktorí sa na podávanie zahraničných daňových priznaní špecializujú, a majú viac skúseností pre bezproblémový proces. Takouto firmou je aj TJ-Legal, s.r.o., ktorá je na trhu už 13 rokov a pomohla s daňami a inou byrokraciou už vyše 104 929 klientom.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Celá debata | RSS tejto debaty