
Kolotoč pracovných úloh nás drží v neustálom sústredení na aktuálne povinnosti, spokojnosť a istotu. Netreba však zabúdať na dlhodobý horizont. Ako si predstavujem svoj pracovný život v budúcnosti? Zastavte sa a zamyslite, či nerobíte niektorú chybu, ktorá bráni vašim úspešným kariérnym plánom.
O vašej kariére rozhoduje niekto iný
Je fajn, vypočuť si rady blízkych k vášmu pracovnému životu, no kariéra je hlavne vaša cesta. Pokojne sa nechajte inšpirovať, ale nenechajte si diktovať jednotlivé kroky. Slepé nasledovanie očakávaní rodičov, partnerov či priateľov môže viesť k frustrácii a pocitu nenaplnenia.
Urobte si čas na sebapoznanie a definujte si vlastné ciele a vášne. Pokiaľ to nedokážete sami, oslovte skúseného kouča alebo mentora.
Využívate networking?
Viete, čo je dôležitý faktor, ktorý ľuďom pomáha dosiahnuť udržateľný kariérny úspech v akejkoľvek oblasti? Je to schopnosť budovať vzťahy a vytvárať si okruh priateľov alebo známych, ktorí sa stanú vašimi podporovateľmi a spojencami pri hľadaní či zmene práce. Zároveň vám poskytnú cenné rady a podporu v náročnejších časoch. Nejde však o zbieranie vizitiek, ale o aktívne budovanie vzťahov mimo vašej aktuálnej práce.
Stagnácia sebarozvoja a neustáleho učenia
Pracovné právo stanovuje pravidlá vzťahu zamestnanec a zamestnávateľ, no trh práce a jeho požiadavky sa menia ako lusknutím prstov. Ak si permanentne nerozvíjate znalosti a zručnosti, riskujete, že zostanete pozadu. Investujte do svojho rozvoja, sledujte trendy vo vašom odbore a nebojte sa osvojiť si nové kompetencie. Flexibilita a ochota učiť sa sú totižto kľúčom k dlhodobej úspešnosti.
Nejasné kariérne priority
Staré známe – ak neviete, kam smerujete, ťažko sa tam dostanete – platí aj pre vašu kariéru. Nemáte jasné vaše kariérne priority? Ľahko môžete uviaznuť v spleti skúšaní rôznych prác a premárnených príležitostí.
Stanovte si, čo je pre vás v práci skutočne dôležité – finančné ohodnotenie, istota, work-life balance, možnosť sebarealizácie alebo špecifické zameranie.
Dôležité je poznanie, že všetky druhy kariéry, či je to ponuka práce v Rakúsku pre zdravotné sestry, vrcholový manažér pre IT spoločnosť na Slovensku, alebo finančný analytik nadnárodnej spoločnosti, majú svoje klady aj zápory.
Špeciálny tip: Pravidelne aktualizujte váš životopis alebo profil na sieti LinkedIn, pričom sa sústreďte na konkrétne a merateľné pracovné úspechy, ktoré sa vám podarili.

Aké problémy vyriešite firme?
Pamätajte, že dnešní zamestnávatelia nehľadajú zamestnancov, ale riešiteľov problémov. Ak nedokážete vysvetliť konkrétne „problémy, ktoré môžete vyriešiť“ výmenou za výplatu, vaša hodnota na trhu práce klesá.
Komunikujte svoje silné stránky a schopnosti tak, aby bol jasný váš prínos pre ciele a zisk zamestnávateľa.
Foto: elements.envato.com
Celá debata | RSS tejto debaty