Založ si blog

Ako podporiť výkon a spokojnosť zamestnanca pracovným prostredím – tipy, ktoré fungujú

spokojni zamestnanci

Chcete výkonných a spokojných zamestnancov? Vytvorte im pracovné prostredie, kde sa budú dobre cítiť a vnímať oporu pri riešení (nielen) pracovných povinností. Vyskúšajte overené možnosti, ktoré permanentne platia, keď chcete v práci stretávať vysmiatych, zanietených a aktívnych ľudí.

Otvorená komunikácia a spätná väzba

Kľúčom k vytvoreniu príjemného pracovného prostredia nie sú veci, ale ľudia a vzťahy medzi nimi. V atmosfére otvorenej a transparentnej komunikácie majú zamestnanci priestor pre vyjadrenie svojho názoru, prijímanie, odovzdávanie pozitívnej i konštruktívnej spätnej väzby a rôznych možností pre angažovanosť a sebarozvoj.

K základným nástrojom otvorenej komunikácie patria pravidelné stretnutia (s tímom, menšími skupinami, jednotlivcami) a otvorená diskusia, prieskumy spokojnosti zamestnancov, taktika takzvanej otvorenej kancelárie či zapojenie sa do rozhodovania (aj o dôležitých veciach v danej pracovnej oblasti).

Čistota a vybavenosť pracovného prostredia

Dostatok prirodzeného svetla a čerstvého vzduchu vytvárajú základ príjemného pracovného prostredia. Vhodne umiestnené okná, žalúzie a vetranie prispievajú k pocitu pohody a znižujú únavu.

Kvalitné ergonomické zariadenie (kancelárske stoličky, stoly a technické vybavenie) je dôležité pre správne držanie tela a zníženie rizika bolestí krku a chrbta vašich zamestnancov – aj po 8-hodinovom sedení pri počítači.

Spokojnosť zamestnancov ovplyvňujú i zdanlivé maličkosti ako izbové kvety, farebne zladené steny a upratovanie kancelárií, ktoré zabezpečí dokonalú čistotu a dezinfekciu pracovného prostredia.

Pohodlie a reprezentatívnosť pracovného oblečenia

Firemné pracovné oblečenie je odrazom firemnej kultúry spoločnosti, na druhej strane podporuje tímovú náladu a zároveň poskytuje bezpečnosť a komfort pri práci.

Moderné firemné oblečenie predstavuje kombináciu kvalitných materiálov, ktoré sú príjemné na nosenie, ochrany zamestnanca pri rôznych druhoch práce a reprezentácie firemnej identity (podčiarknutej výberom firemných farieb a umiestnením loga spoločnosti).

Všetky tieto požiadavky firiem sa dajú splniť, či ide o elegantné biznis košele, praktické mikiny alebo ochranné monterkové súpravy.

Skutočný záujem o zamestnanca

Záujem o život zamestnanca mimo pracovných úloh a povinností prináša nárast lojality, zlepšenie pracovných výkonov a podporí atmosféru otvorenej komunikácie.

Skutočný záujem a prehodenie niekoľkých viet o rodine, koníčkoch alebo iných problémoch podnieti ochotu, vyššiu aktivitu i angažovanosť zamestnancov.

Oslavujte s nimi ich úspechy a buďte im oporou v ťažkých chvíľach. Veď pre zamestnanca môže byť skutočne ťažké sústrediť sa na pracovné veci, keď má v hlave zdravotné problémy v rodine, hľadá odpovede, ako rýchlo zariadiť výkup nehnuteľností, či vybavenie úveru.

zamestnanci

Zdravie, pohoda a výkon = šťastný zamestnanec

Ako môže zamestnanec podávať dobrý výkon, keď ho trápi boľavý chrbát, kŕčové žily alebo je neustále v strese a pod tlakom? Začnite sa starať o ich fyzické i duševné zdravie a pocit pohody v práci.

Možností a foriem je nespočítateľné množstvo – od príspevkov na športové aktivity, preventívne prehliadky alebo zdravé stravovanie v práci. Ďalším krokom sú oddychové zóny a prvky, kde si oddýchnu a urobia krátky reset od pracovných úloh (od pohodlných kresiel, stolných hier až po oddychové miestnosti).

Podporujte a realizujte rovnováhu medzi pracovným, rodinným a osobným životom. Aby sa zamestnanec necítil ako škrečok v klietke, ktorému sa strieda čas pre prácu s jedením a starostlivosťou o deti. Naopak, aby sa aktívne podieľal na sebarozvoji, trávil voľný čas pri obľúbených aktivitách alebo s priateľmi.

Vyzerá to síce ako perpetuum mobile, ale šťastný a spokojný zamestnanec je kľúčom úspechu vašej firmy. Venujte sa im a podporujte ich angažovanosť rozmanitými i netradičnými možnosťami.


Foto: elements.envato.com

Letná sezóna je tu – zabezpečte, aby žiarila aj vaša pleť

21.06.2024

Letná dovolenka plná oddychu a nových dobrodružstiev je o chvíľu tu. Skôr, ako sa vydáte na cesty po Slovensku alebo do ďalekej exotiky, venujte starostlivosť vašej pleti a telu. Tak zažiarite nielen počas dovolenky, ale i počas celého leta. Čo si dopriať, aby si leto užila aj vaša pleť?

Prečo riskovať upchaté potrubie? Vyberte si odborné krtkovanie

20.06.2024

Je upchatá kanalizácia vašou nočnou morou? Nepríjemný zápach, neodtekajúca voda, nefunkčná toaleta a umývadlo sú len niektoré z problémov, s ktorými sa stretávate. Mnohí majitelia domov a bytov sa pokúšajú tieto problémy riešiť svojpomocne, no často bez úspechu. Prečo sa hneď oplatí investovať do odborného čistenia kanalizácií?

Prečo je (pre malého podnikateľa) dôležitý UX/UI dizajn webovej stránky?

19.06.2024

Premýšľate nad úpravami webovej stránky? Myslite na UX/UI dizajn vašej virtuálnej vizitky. Tým sa postaráte, aby zákazník vašu stránku rád navštevoval, nakupoval u vás a zdieľal jej obsah na sociálnych sieťach. Prečo sa oplatí aj malému podnikateľovi investovať pri tvorbe webu do dobrého UX a UI dizajnu?

MiG-29, stíhačky, Ukrajiny, migy

Rezort obrany podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním migov Ukrajine

21.06.2024 11:47, aktualizované: 11:58

Štátny tajomník potvrdil, že trestné oznámenie sa týka podozrenia zo spáchania sabotáže.

Czech Republic Presidential Election

Procaccini: Ak chce Orbán vstúpiť k reformistom, musí podporiť Ukrajinu. Babiš končí vo frakciách

21.06.2024 11:10, aktualizované: 12:24

ECR požaduje po Fidesze podobné kroky, ako po ďalších nových členoch. Medzi nich patrí od stredy už aj rumunská krajne pravicová Aliancia za úniu Rumunov.

Tibor Gašpar

Smer avizuje v lex atentát zmeny, obciam nemajú hroziť sankcie

21.06.2024 10:35, aktualizované: 10:58

V balíku zákonov lex atentát dôjde v druhom čítaní k zmenám.

prach

Na Slovensko prúdi saharský prach. Pripravme sa na konšpirácie: Zlí Američania nás trovia z lietadiel

21.06.2024 10:33

Tak ako to už býva, aj tento fenomén vyvoláva u nadšencov konšpiračných teórií nutkanie naštartovať počítač a zakonšpirovať si.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk www.krtkovanie-nitra24.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk www.a-servislipka.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 540
Celková čítanosť: 773618x
Priemerná čítanosť článkov: 1433x

Autor blogu