5 dôležitých vecí pre úspešné vrátenie daní zo zahraničia

Bola vaša pracovná skúsenosť v zahraničí zaujímavá? Priniesla vám nové odborné poznatky a nových známych? Možno vám prinesie aj prilepšenie rodinného rozpočtu. Zistite si nárok na vrátenie daní zo zahraničia a podajte včas daňové priznanie v krajine, kde ste pracovali.

1. Ako vzniká nárok na vrátenie daní zo zahraničia

Počas vašej práce v zahraničí odvádzal za vás váš zamestnávateľ preddavky na daň z príjmov. Za istých okolností sa môže stať, že výška preddavkov bola vyššia a vy máte nárok na vrátenie daní zo zahraničia.

Pokojne sa to môže týkať len niekoľkých mesiacov práce v zahraničí, vrátane sezónnych zamestnancov alebo študentov na zahraničnej brigáde.

O vrátenie daní zo zahraničia môžete požiadať aj niekoľko rokov spätne. V Rakúsku je to 5 rokov spätne. Rovnako, ak ste boli za prácou v Nemecku v rokoch 2019 až 2022, môžete si požiadať o daňový preplatok.

2. Ako sa vybaví vrátenie daní zo zahraničia

Vrátenie daní zo zahraničia je v podstate podanie daňového priznania v krajine, kde ste počas roku pracovali (v Rakúsku, v Nemecku alebo v Holandsku), a získanie daňového preplatku v legálnej a maximálnej výške.

Keďže daňové systémy a typy daňových priznaní sú v jednotlivých krajinách odlišné, zistite si najprv všetky potrebné informácie, napríklad v sociálno-ekonomickej poradenskej spoločnosti zo Slovenska.

3. Aké dokumenty potrebujete k daňovému priznaniu v zahraničí

Pre úspešné podanie daňového priznania v zahraničí je dôležitá vaša pracovná história. Ide o zoznam zamestnávateľov (v zahraničí aj na Slovensku) a dĺžku obdobia, počas ktorého ste u nich pracovali za celý kalendárny rok.

Dôležitým dokumentom je tiež potvrdenie o zdaniteľných príjmov od každého zamestnávateľa, pre ktorého ste pracovali.

Súčasťou žiadosti o vrátenie daní zo zahraničia sú aj ďalšie nevyhnutné prílohy, ktoré môžu výrazne ovplyvniť výšku konečnej sumy daňových preplatkov. Aby ste nič nezanedbali, obráťte sa na odborníkov pre podanie zahraničného daňového priznania.

4. Prečo je potrebné slovenské daňové priznanie k vráteniu daní zo zahraničia

Súčasťou vrátenia daní zo zahraničia je podanie daňového priznania na Slovensku. Aj v prípade, že ste v danom roku na Slovensku vôbec nepracovali.

Je to dôležité pre takzvaný formulár E9 (EÚ/EHP), ktorý sa prikladá k žiadosti o daňové preplatky v zahraničí. Tento dokument potvrdzuje slovenský daňový úrad podľa podaného slovenského daňového priznania.

Keď máte formulár E9 napríklad pri vrátení daní z Holandska, výška daňového preplatku môže narásť až o 500 €.

5. Ako podáte daňové priznanie v zahraničí

Vo všeobecnosti máte 3 možnosti na podanie žiadosti o vrátenie daní zo zahraničia. Podáte ho na vlastnú päsť, prostredníctvom vášho účtovníka alebo požiadate o spoluprácu profesionálneho konzultanta.

V súčasnosti majú poradenské spoločnosti špeciálne online aplikácie. Vašu žiadosť o vrátenie daní zo zahraničia vyplníte aj priložíte potrebné dokumenty z pohodlia domova cez váš mobil.

Ak máte nárok na vrátenie daní zo zahraničia, spoľahnite sa na spoluprácu s odborníkmi, ktorí vám poradia alebo za poplatok vybavia celý proces. Vy si po niekoľkých mesiacoch len skontrolujete pripísanie sumy daňového preplatku na vašom účte.

Ako využiť UGC pre raketový rast vášho e-commerce

28.03.2025

Chcete si kúpiť nový telefón. Presvedčí vás reklama plná superlatív alebo odporúčanie kamaráta, ktorý už takýto telefón má? Práve v tom je sila UGC – obsahu generovaného používateľmi. Mocný nástroj, čo dokáže zdolať rôzne šumy a osloviť vaše publikum autentickým spôsobom. Ako sa dá využiť?

9 signálov, že potrebujete rýchlo novú prácu

27.03.2025

Už zase prehľadávate bezcieľne internet predtým, ako sa pustíte do pracovnej úlohy, ktorá vás nebaví? Možno je čas na zmenu práce, ale nechcete si to pripustiť. Týchto 9 vecí vám jasne signalizuje čas na ukončenie pracovného pomeru

Vyhadzujete peniaze za PPC zbytočne? 5 varovných signálov

26.03.2025

Rozhodli ste sa pre poriadnu PPC kampaň, ale výsledky vašej Google reklamy sú mizerné? Pýtate sa, čo sa deje? Možno je to neefektívna stratégia, možno nedostatočná spolupráca so správcom PPC. Čo všetko môže signalizovať, že je čas na rýchlu zmenu PPC kampane alebo agentúry?

Richard Takáč

Potvrdili ďalšie dve ohniská nákazy slintačkou a krívačkou, zasiahnuté sú tisíce dojníc

02.04.2025 10:17, aktualizované: 10:34

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer) potvrdil ďalšie dve ohniská nákazy slintačkou a krívačkou.

Vladimir Putin

Do USA mieri Putinov vyjednávač. Ako prvý ruský politik od začiatku vojny

02.04.2025 09:55

Šéf Kremľa si ho vybral ako osobitného splnomocnenca pre medzinárodnú ekonomickú a investičnú spoluprácu.