Spôsoby nadobudnutia starého domu sú rôzne. Niekto starý dom zdedí, kým iný si ho kúpi doslova v polorozpadnutom stave s cieľom rozsiahlej rekonštrukcie podľa svojich predstáv. Nech už bude vaša cesta k starému domu akákoľvek, mali by ste si uvedomiť, že jeho rekonštrukcia je komplexným procesom, počas ktorého vás môžu čakať rôzne nepríjemné prekvapenia. Zamerali sme sa preto na veľmi časté úskalia rekonštrukcií starých domov, ktoré neradno podceňovať.
Čím staršia stavba, tým horšie?
Predstavy čerstvého majiteľa starého domu o ľahkom priebehu rekonštrukcie sa môžu ľahko rozplynúť už vo fáze plánovania. Nástrah, ktoré pri obnovovaní a prerábaní priestorov na vás môžu číhať je totiž veľa a mnohé z nich ani nemusíte na prvý pohľad rozpoznať.
Navyše, všeobecné pravidlá v mnohých prípadoch tak celkom neplatia. Nedá sa totiž povedať, že čím je stavba staršia, tým bude jej stav horší a rekonštrukcia náročnejšia. Rovnako ako sa nedá povedať, že na rekonštrukciu bežného rodinného domu vám vystačia maximálne dva mesiace. Nič jednoduché nie je ani stanovenie presného rozpočtu rekonštrukcie, stavebného dozoru a zaistenie bezpečnosti, pri ktorej si svoje uplatnenie nájdu aj hydrofóbne sorbenty. V žiadnom prípade vás ale nechceme strašiť, je však dôležité upriamiť pozornosť na potenciálne nástrahy starých domov.
Poddimenzované stavebné konštrukcie
Ak patríte medzi tých kreatívnejších, tak už pri letmom pohľade na starý dom sa vám môže v mysli vynárať jeden nápad za druhým. Čo však z toho, ak mnohé z nich nebudú vôbec realizovateľné z dôvodu poddimenzovaných konštrukcií? Problémom môže byť polorozpadnutý krov s nízkou nosnosťou či staré a nefunkčné rozvody. Kým sa teda k rekonštrukcii dostanete, čakať vás možno bude časovo a finančne náročné spevňovanie jednotlivých konštrukcií. Ak spevnenie nebude možné, pripravte sa na obmedzenia vo výbere stavebných riešení. Napríklad, oslabený krov unesie iba ľahkú plechovú krytinu, prípadne pre steny budú tým najlepším riešením ľahké plastové dvere.
Problémy so statikou
Pred väčšou rekonštrukciou starého domu by ste svoje plány mali konzultovať so statikom. Staršie stavby môžu doslova prekypovať rôznymi statickými poruchami, ktoré vôbec nemusí byť ľahké odhaliť. Bola by škoda, ak by nové steny už pár rokov po rekonštrukcii „zdobili“ trhliny.
Zmeny prípojok a infraštruktúry
Miestna infraštruktúra a prípadná absencia nejakej prípojky môžu vaše plány poriadne skomplikovať. Stačí, že v minulosti dom z nejakého dôvodu nebol pripojený na rozvody a v súčasnosti je jeho pripojenie už spojené s nadmernou administratívou či neúmerne vysokými nákladmi. Odporúčame preto skontrolovať stav prípojok a ešte pred rekonštrukciou by mal stavbu a jej okolie vidieť plynár Bratislava, vodári či iní odborníci.
Nevyhovujúca dispozícia
Zmena dispozície v starých domoch je nielenže finančne veľmi nákladná, ale neraz aj úplne nemožná, a to až do takej miery, že sa vám celý dom oplatí najskôr zbúrať. Problematické môžu byť najmä rôzne prístavby z minulosti, ktoré zďaleka nespĺňajú súčasné predpisy a rovnako otázna je aj ich kvalita. V tom lepšom prípade sa bude dať s dispozíciou pracovať a doslova do nej „vtesnať“ svoje nápady.
Problémy so susedmi
Hoci by sa mohlo zdať, že rekonštrukcia starého domu a prípadné zmeny na pozemku sú výlučne vašou záležitosťou, nie je to celkom tak. Platí to najmä v prípade, ak má dom spoločné steny s okolitými domami, prípadne by ste zmenami na pozemku začali susedovi tieniť, alebo ho inak obmedzovali. Pamätajte na to, že v rámci korektných susedských vzťahov by ste mali o svojich zámeroch najbližších susedov informovať. V prípade spoločných stien by ste mali preveriť aj tie a v prípade odstraňovania porúch či zatepľovania tieto záležitosti spoločne riešiť. Vyhnite sa situácii, kedy by neochota susedov či nekorektné vzťahy napokon celú rekonštrukciu nespomalili alebo rovno nezastavili.
Foto: elements.envato.com
Celá debata | RSS tejto debaty