Prakticky už nenájdete firmu alebo živnostníka, ktorý by v určitej forme nepotreboval pri svojej činnosti používať softvér. Dokonca aj pri činnostiach, ktoré na prvý pohľad s IT nijak nesúvisia.
Napríklad aj kaderníčka, osobný tréner či mentor ocení výhody, ktoré prináša rezervačný systém Calendiari, pričom ide len o jeden zo spôsobov, ako softvér preniká do všetkých sfér podnikania. Pri výbere softvérového riešenia sa môžete ľahko dopustiť rôznych chýb, zamerali sme sa na tie najčastejšie a poradíme, ako sa ich vyvarovať.
Nesprávne formulované požiadavky na funkčnosť
Platiť zbytočne za funkcionalitu, ktorú nevyužijete alebo za každú cenu šetriť a potom naopak opätovne investovať do rozšírení softvéru? Prvou častou chybou, ktorú zástupcovia firiem robia je nesprávne formulovanie funkčných požiadaviek. Výsledkom je potom buď softvér, ktorý vám jednoducho nestačí alebo naopak, príliš drahé riešenie.
Pri výbere a implementácii firemného softvéru sa preto oplatí venovať čas dôkladnému auditu, vďaka ktorému špecifikujete svoje požiadavky a zistíte, čo vlastne potrebujete a akú funkcionalitu očakávate. Kým jedna firma využije predovšetkým účtovné služby Crowe, iná zas ocení integráciu CRM a ERP systému do jedného celku. Od funkcionality sa potom odvíja nielen cena samotného riešenia, ale aj spôsob jeho používania a vyjednanie konkrétnych podmienok s dodávateľom softvéru.
Nevyriešená integrácia s ďalšími systémami
Predovšetkým väčšie firmy s viacerými agendovými systémami by si mali dávať pozor na to, s akými ďalšími informačnými systémami bude daný softvér potrebné prepojiť. Nie je totiž nič horšie ako viacero čiastkovo fungujúcich riešení, ktoré nie je možné zladiť a v takom prípade je možné iba ťažko hovoriť o akomkoľvek zlepšovaní procesov.
Softvér bez aktualizácií a ďalšej správy
Zadovážením a implementáciou firemného softvéru sa ešte nič v zásade nekončí. Oplatí sa totiž myslieť aj do budúcnosti, aby ste mali zabezpečenú pravidelnú aktualizáciu softvéru, upgrady a zložitejšie softvérové riešenia si zaslúžia aj pravidelnú správu. Veľmi dobrým príkladom riešenia pre malé aj väčšie firmy je hosting systému Pohoda, v rámci ktorého máte zabezpečenú non stop podporu, zálohy, archiváciu a tiež oceníte aj nepretržitý online prístup. Ak sa dokážete vyhnúť týmto chybám, ľahko si uvedomíte, že práve nepoužiteľné softvérové riešenie bude pre vás v konečnom dôsledku to najdrahšie. Vždy si preto aj zmluvne ošetrite ďalšie služby zo strany dodávateľa a dohodnite si aspoň niekoľkoročnú dodatočnú podporu.
Zdroje: uploading.sk, elements.envato.com
Celá debata | RSS tejto debaty