Založ si blog

Gres alebo drevoplast: ktorý materiál sa k bazénu hodí viac?

Bazén, jeho príslušenstvo, ako aj bezprostredné okolie sú investíciou, ktorá môže výrazne zvýšiť atraktivitu a cenu vášho pozemku. Ako pri každej investícii, aj v tomto prípade si treba všetko poriadne premyslieť. Bezprostredné okolie bazéna je potrebné patrične upraviť, čím si uľahčíte údržbu bazéna a zvýšite bezpečnosť pri jeho využívaní. Zameriame sa na dva materiály do okolia bazéna, ktoré atakujú najvyššie priečky popularity.

Prečo sú záhradné bazény stále populárnejšie?

Záhradné bazény sú nepopierateľným trendom posledných rokov. Kto by predsa časť svojej záhrady nechcel pretvoriť na miesto, ktoré si užije celá rodina? Cesty k bazénu na záhrade sú rôzne, na začiatok si väčšina majiteľov vyskúša aspoň väčší nafukovací bazén. Vždy však svojim spôsobom ide o dočasné riešenie, ktoré si vyžaduje mnohé kompromisy. Ak si chcete vodu v bazéne poriadne užiť, skôr či neskôr sa rozhodnete pre poriadny záhradný bazén, a to či už liaty alebo zapustený antikorový.

Výška vašej investície do bazéna sa bude odvíjať najmä od toho, pre aký typ sa nakoniec rozhodnete. Ako sme už vyššie naznačili, cenovo najdostupnejšie sú rôzne nadzemné montované bazény, ktoré ale nepôsobia vždy práve esteticky a aj z rozmerového hľadiska majú viacero obmedzení. Pri veľkorysejšom rozpočte sa preto určite oplatí investovať do zapusteného bazéna, ktorý je možné rozmerovo prispôsobiť presne podľa vašich predstáv.

zahradne bazeny
Záhradné bazény (zdroj: bazenservis.sk)

Nezabudnite ani na okolie bazéna

Vybrať si iba samotný bazén nestačí, patrične je potrebné upraviť aj jeho okolie. Dôvody sú nielen estetické, ale predovšetkým praktické. Okolie bazéna musí byť dostatočne spevnené, odolné voči vode, UV žiareniu a poveternostným vplyvom. Rovnako netreba zabúdať ani na to, že okolie bazéna by malo byť bezpečné a zároveň jednoduché na čistenie a údržbu.

Už vo fáze projektu je preto dôležité rozhodnúť sa, ako bude okolie bazéna vyzerať a aké materiály uprednostníte. Ak vám záleží na estetickom dizajne je vhodné, ak je podlaha okolo bazéna zladená s terasou, čo ale vzhľadom na materiály využívané na terasách nie je vždy možné. Spomedzi materiálov vhodných na spevnenie okolia bazéna sa najväčšej popularite teší gresová dlažba a WPC dosky. Tieto dva materiály sme sa rozhodli porovnať.

Gresová dlažba do okolia bazéna

Gresová dlažba je vyrábaná z kameňa, ktorý je rozdrvený na jemný prach. Ten sa následne niekoľkokrát lisuje a vypaľuje, čím dlažba získava vysokú pevnosť a odolnosť. Vybrať si ju môžete v rôznych farebných vyhotoveniach. Pri vhodnej voľbe vzoru a sfarbenia môže gresová dlažba svojim vzhľadom z diaľky pripomínať napríklad aj drevo. Okrem toho, táto dlažba je veľmi tenká a pevná. Pohodlne sa po nej chodí aj naboso a z pohľadu bezpečnosti zas oceníte jej protišmykový povrch.

Exkluzívny vzhľad a vysoká odolnosť sú teda zásadnými výhodami, treba si však siahnuť trochu hlbšie do vrecka.

Drevoplastové WPC dosky

Ak je vašou prioritou kvalitná podlaha okolo bazéna, uprednostniť môžete aj cenovo dostupnejšie drevoplastové dosky. Perfektne poslúžia nielen na pokrytie terasy, ale vďaka svojim úžitkovým vlastnostiam a vzhľadu si svoje uplatnenie nachádzajú aj v okolí bazénov. Sú zaujímavým kompromisom medzi prírodným drevom a umelými materiálmi. Nevyžadujú si navyše ani žiadnu zložitú údržbu. Vyberajte si však podľa referencií, pretože aj v tomto prípade platí, že nie každá drevoplastová zmes je kvalitná.

podlaha okolo bazena
WPC terasa k bazénu (zdroj: wpcterasa.sk)

Ak uprednostníte kvalitu, tak sa môžete spoľahnúť na vysokú odolnosť voči poveternostným vplyvom a mechanickému zaťaženiu. Po týchto doskách sa navyše môžete veselo prechádzať naboso aj hneď po vyjdení z bazéna, nehrozí vám pošmyknutie ani zadretie triesky do nohy.

Materiál do okolia bazénu teda odporúčame vyberať v prvom rade podľa úžitkových vlastností, vzhľadu a rovnako aj vášho rozpočtu. Myslite na to, že prioritou je vysoká odolnosť a bezpečnosť.

3 piliere tvorby úspešného e-shopu – poznáte ich?

23.06.2021

tvorba modeného eshopu

Poskytujete prepravné služby? Zistite, ktoré nástroje vám uľahčia podnikanie!

22.06.2021

Viete, čo najčastejšie trápi podnikateľov v doprave? V prvom rade ide o neúmerne veľkú byrokraciu spočívajúcu v rôznych povoleniach, dokladoch a dodatočných poplatkoch. Potom sú to stále zvyšujúce sa prevádzkové náklady a nedostatočné vyťažovanie vozidiel. Hoci s úrovňou byrokratickej záťaže nič neurobíte, podnikanie v doprave si môžete uľahčiť celým [...]

5 tipov, ako zvládnuť rekonštrukciu bytu s minimom starostí

21.06.2021

Odhodlali ste sa po rokoch na rekonštrukciu bytu a hľadáte spôsoby, ako ju zvládnuť čo najrýchlejšie a najjednoduchšie? Ak pred začiatkom rekonštrukcie venujete určitý čas plánovaniu a hľadaniu tých správnych dodávateľov, ušetríte si kopec starostí, ktoré by ste inak museli riešiť takpovediac „za pochodu“. Aby ste sa nemuseli spoliehať na žiadne [...]

rusko moskva fontána deti horúčavy leto

V Moskve padol teplotný rekord. Namerali najvyššiu teplotu za 120 rokov

23.06.2021 23:27

Moskvu tento týždeň postihla historická vlna horúčav. Stúpajúce teploty prispievajú k zničujúcim záplavám a lesným požiarom.

Vatikán pápež audiencia

Netradičná audiencia. Pápež František sa stretol so Spidermanom

23.06.2021 23:07

Taliansky imitátor komiksového superhrdinu sa často oblieka do tohto kostýmu, aby zabavil v nemocniciach choré deti.

vallo cipár

Primátor Bratislavy ocenil významné osobnosti mesta

23.06.2021 22:29

Cenou primátora je tento rok grafika Bratislavy od akademického maliara Miroslava Cipára.

McAfee

Johna McAfeeho našli mŕtveho v jeho cele v španielskom väzení

23.06.2021 22:09, aktualizované: 22:38

Zakladateľ softvérovej spoločnosti zrejme spáchal samovraždu. Súd v stredu rozhodol o jeho vydaní do USA, kde bol stíhaný pre daňové úniky.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 68
Celková čítanosť: 50524x
Priemerná čítanosť článkov: 743x

Autor blogu