Založ si blog

Small talk môže byť aj užitočný: ako na to?

vytah rozhovor

Krátka cesta vo výťahu, náhodné stretnutie so známym pri nakupovaní alebo len nenútená debata v čakárni u lekára. Tieto situácie sú dôverne známe prakticky každému a často pri nich dochádza k tzv. small talku. Extroverti ho vnímajú ako príjemné spestrenie danej situácie, introverti zas pri ňom väčšou trpia. Zvládnuť small talk pritom vôbec nie je samozrejmé a preto sme sa zamerali na tipy, ako z neho vyťažiť čo najviac. 

Prečo nepodceňovať small talk?

Small talk je viac ako len zopár zdvorilostných viet o škaredom počasí, neposlušných deťoch alebo o nevyžiadanom tipe, aké bělící pásky použiť na zuby. Napriek domnelej bezvýznamnosti sú opisované krátke konverzácie dôležitou súčasťou budovania medziľudských vzťahov, a hoci týmto spôsobom nemusíte získať celoživotné priateľstvo, môžete niekomu spríjemniť deň alebo prežívanie určitej situácie uľahčiť. A o to predsa ide. Z dobre zvládnutého small talku ale môžete profitovať aj vy. 

Chcete sa zapáčiť? Osvojte si umenie small talku!

Ak umenie small talku zvládnete budete u druhých ľudí vzbudzovať dôveru a sympatie. Týmto spôsobom si pomôžete, pretože práve krátke situačné rozhovory vám v mnohých situáciách umožnia rýchlejšie odhadnúť človeka, prelomiť ľady a pomôže aj pri stresujúcich situáciách. Na pracovisku, v súkromí, alebo napríklad u lekára sa teda small talku nemusíte nutne vyhýbať. Či už začnete alebo sa k small talku pridáte, rozprávajte pomaly, zrozumiteľne a nezabúdajte ani na reč tela.  

rozhovor vo vytahu

Týmto témam sa určite vyhnite

Univerzálne pravidlo, ako na úspešný small talk neexistuje. Platí však, že vyhýbať sa oplatí kontroverzným, politickým a príliš osobným témam. V zásade platí, že sa oplatí vyhnúť témam, ktoré by ste v rámci kratučkého rozhovoru nemali priestor rozvinúť. Dobrú atmosféru nenavodí ani to, ak sa začnete hneď na niečo sťažovať či nadávať. 

V prípade, že small talk začínate vy, začnite s témou, na ktorú je možné zareagovať aj inak ako jednoslovnou odpoveďou. Ideálne je, ak náprotivok podnietite k vyjadreniu vlastného postoja, čo následne dá význam tomuto krátkemu dialógu, hoci by jeho hlavnou témou bolo bielenie zubov doma.  


Foto: elements.envato.com

História a dôležitosť bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci

03.04.2024

Pravidlá bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci prešli dlhú cestu a vyvíjali sa s cieľom zabezpečiť všeobecnú pohodu na pracovisku. Dnes zohráva kľúčovú úlohu pri ochrane zdravia zamestnancov a prevencii nehôd. Pochopenie významu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a pracovných zdravotných služieb (pzs) je mimoriadne dôležité pre zamestnávateľa aj zamestnancov. [...]

Zabezpečenie práce na lyžiarsku sezónu v Rakúsku

02.04.2024

Keď som prišiel do Rakúska dva týždne pred začiatkom decembra, dúfal som, že budem mať veľkú šancu nájsť si prácu a bývanie. Zavítal som do mesta Mayrhofen, ktoré je obľúbenou zimnou destináciou pre ľudí, ktorí si chcú užiť sneh rovnako ako nočný život. Práca v zahraničí Rakúsko: Rýchlo som zistil, že mesto je až do prvého decembrového víkendu takmer mestom [...]

Ako pripraviť záhradu na novú sezónu?

31.03.2024

Sezóna záhradkárčenia už klope na dvere a práve marec je ideálnym mesiacom na niektoré prípravné práce. Tých môže byť nespočetne veľa v závislosti od toho, čo máte v záhrade vysadené a aké máte na nadchádzajúcu sezónu ciele. Samotná príprava záhrady vám môže zabrať veľa času a preto by ste na všetky tieto činnosti mali pripraviť aj [...]

Sydney

Polícia identifikovala páchateľa útoku v Sydney, trpel duševnou poruchou

14.04.2024 08:24

V nákupnom centre prišlo o život najmenej šesť ľudí.

Ľubomíra Adamčiová, pacientka

Rakovina neznamená smrť. Mne pomohli najbližší, viera a včasná prevencia, hovorí Ľubomíra

14.04.2024 08:00

Správa o onkologickej diagnóze nie je koniec sveta, prízvukuje žena, ktorá s vážnou chorobou bojovala viac ako rok a odvtedy je v remisii.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Rusko tvrdo útočí na Časiv Jar, otvára cestu k významným mestám v Doneckej oblasti

14.04.2024 07:40, aktualizované: 09:45

Ovládnutie Časiv Jaru by umožnilo ruským vojakom útočiť na ďalšie dôležité mestá v Doneckej oblasti. ISW však rýchle dobytie mesta nepredpokladá.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk uploading.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 521
Celková čítanosť: 721470x
Priemerná čítanosť článkov: 1385x

Autor blogu