6 bezpečnostných tipov na pracovisku

22. apríla 2023, blogger, Kancelária a firma
bezpecnost na pracovisku

Zodpovednosť za bezpečnosť na pracovisku by nemala byť – a ani nie je – na pleciach samotných zamestnancov. V prvom rade by mal bezpečnosť a ochranu zdravia zabezpečiť zamestnávateľ a PZS (pracovná zdravotná služba). No to sa nevylučuje s faktom, že aj každý zamestnanec môže prispieť k celkovej bezpečnosti na pracovisku.

1. Nahláste nebezpečné podmienky

Pri nahlasovaní vzniknutých nebezpečenstiev netreba váhať. Ignorovanie a zanedbanie problému môže zvýšiť riziko nehody alebo zranenia. Všetci zamestnanci by mali okamžite nahlásiť nebezpečné podmienky, aby pomohli ochrániť svojich spolupracovníkov a sami seba. 

2. Noste ochranné pomôcky

Hoci sa tento bod môže zdať zrejmý, je dôležité, aby ste za každých okolností nosili potrebné osobné ochranné pomôcky. Pracovníci často zabudnú alebo sa rozhodnú nenosiť konkrétny kus vybavenia, ako sú ochranné okuliare alebo prilba, pretože majú pocit, že to je zbytočné alebo že môžu úlohu rýchlo dokončiť aj bez neho. No používanie týchto ochranných prostriedkov má svoje opodstatnenie, hoci prácu dokončíte za pár minút.

ochranne pomocky

3. Robte si prestávky

Zamestnanci, ktorí sú unavení a prepracovaní, predstavujú riziko na pracovisku. Robiť si prestávky je dôležité na to, aby si pracovníci oddýchli a načerpali nové sily pred dokončením všetkých úloh. Unavení členovia tímu nie sú schopní plne sa sústrediť na danú úlohu, čo by mohlo spôsobiť nehodu z nepozornosti.

4. Majte prehľad o nových postupoch

Na pracoviskách sa z času na čas implementujú nové postupy či protokoly alebo sa nakúpi vybavenie, takže treba si vždy dať záležať na tom, aby ste sa vždy s nimi oboznámili. Zamestnávateľ síce poskytne školenie, no je na vás, aby ste si z neho zobrali čo najviac. Ak niečo nepochopíte, nebojte sa klásť otázky.

5. Udržujte správne držanie tela

Je dôležité vykonávať prácu so správnym držaním tela. Od zdvíhania ťažkých predmetov až po sedenie za počítačom. Zamestnanci musia mať na pamäti správne držanie tela, pretože im to môže pomôcť vyhnúť sa bolestiam a potenciálnemu dlhodobému poškodeniu krku, chrbta alebo ramien.

6. Udržujte čistý pracovný priestor

Zamestnanci by mali odstrániť akékoľvek nepotrebné predmety vo svojej blízkosti alebo na svojich pracovných staniciach. Platí to dvojnásobne, ak daný priestor zdieľajú s ostatnými. Tesne pred koncom smeny treba skontrolovať, či netreba niečo poutierať, pozametať alebo vydezinfikovať. Vždy treba spraviť všetko pre to, aby ste sa vyhli pošmyknutiu na rozliatych tekutinách, zakopnutiu o zbytočný predmet a pádom, ktoré sú najčastejšou príčinou zranení na pracovisku.

mokra podlaha

Firma AcraClean ponúka okrem rôznych druhov utierok, mydiel a dezinfekcií aj hydrofóbne súpravy, sypké sorbenty a mnoho ďalších produktov.


Foto: elements.envato.com