Na aké výdavky sa pripraviť pri stavbe domu

20. marca 2023, blogger, Dom a záhrada
projektovanie domu

Predtým samotným začiatkom stavby vysnívaného domu je dobré zvážiť a pochopiť rozdelenie nákladov, a spraviť si zoznam najdrahších položiek. Ak ste si stanovili fixný rozpočet a chcete spraviť všetko preto, aby ste ho neprekročili, kľúčom je vytvoriť si dôkladný a spoľahlivý plán. A to s dostatočným časovým predstihom. 

Ďalšou dôležitou súčasťou úspešného projektu je rozumné rozhodovanie. Nechajte si prejsť hlavou každé rozhodnutie, či už je menej alebo viac finančne nákladné. Na to, aby ste si vytvorili plán a mali sa vôbec ohľadom čoho rozhodovať, je nevyhnutné získať čo najviac informácií o samotnej stavbe domu. Pýtajte sa dôveryhodných zdrojov, akými sú rodina a známi, informujte sa u firiem (bitumat.sk) a čítajte články na internete. 

Zvoľte kvalitné materiály a spoľahlivé firmy akou je spomínaný Bitumat alebo aj AkraClean, ktoré vám okrem poradenstva poskytnú aj materiály ako asfaltové šindle, izolácie, sklenú vlnu a sypké sorbenty.

V tomto článku si prejdeme 4 finančne najnáročnejšie položky, na ktoré pri stavbe domu určite narazíte.

1. Základy

Cena základov rôznych stavieb sa bude samozrejme líšiť. Od čoho sa odvíja cena základov? Záležať bude na type základov, umiestnení domu a samotnej firme, ktorú si vyberiete. Samozrejme, mali by ste si vybrať firmu, na ktorú ste počuli dobré ohlasy alebo vám ju niekto odporúčal. Cenu ovplyvní aj použitý materiál a zručnosti robotníkov. Ak sa firma zameriava na stavanie určitého typu základov a vy si vyberiete iný typ, je možné, že práce budú trvať dlhšie a budú cenovo nákladnejšie. 

Typy základov: väčšina rodinných domov je založená na betónových základových pásoch. V niektorých prípadoch sa musí použiť pevnejší železobetón. Druhým typom sú základové dosky, ktoré sa používajú najmä vtedy, ak je pôda menej únosná alebo sa pod ňou nachádza spodná voda. Pri druhom type sa využíva väčšie množstvo betónovej zmesi, s čím musíte rátať pri vytváraní rozpočtu.

stavebne zaklady

2. Konštrukcia 

Rovnako ako základy, aj konštrukcia je niečo, na čom sa neoplatí a ani nedá šetriť. Ušetriť môžete na menej dôležitých a menších položkách akými je výhodné pracovné oblečenie. Presné náklady na túto súčasť stavby nie sú vždy jednoznačné. Čo však môže zvýšiť náklady je veľkosť domu. Logicky – čím je dom mohutnejší, tým drahšia bude jeho konštrukcia. Jej typ je tiež faktorom, ktorý prispieva k celkovej cene. Bežná a cenovo výhodná je tyčová konštrukcia. Opäť treba podotknúť, že vplyv na cenu má zvolený materiál. Cena práce nie je až takou výraznou časťou celej čiastky, no treba ju napriek tomu brať do úvahy.

3. Strešná krytina

Existuje veľa rôznych druhov strešných krytín. Môžete mať škridlovú strechu, ktorá má dlhú životnosť alebo použiť asfaltové, bridlicové alebo cédrové šindle. Najbežnejšie a najlacnejšie sú asfaltové šindle, ktoré sa jednoducho inštalujú. Ich životnosť závisí od kvality materiálu. Výhodou je tvárnosť, vďaka ktorej je možné formovať aj zložité tvary striech. 

Pri výbere strešnej krytiny je potrebné rešpektovať odporúčania výrobcu ohľadne sklonu strechy a spôsobu jej montáže. Pamätajte aj na to, že aj tá najkvalitnejšia krytina vás neuchráni pred problémami, ak nie je odborne položená.

stavba strechy

4. Podlaha

Interiér začína od podlahy. Pri jej výbere myslite na to, že sa na ňu budete musieť pozerať zrejme ešte dlhé roky. Preto ani na podlahe nešetrite. Aký materiál zvoliť? Drevo má výborné tepelnoizolačné vlastnosti, dlhú životnosť a je vhodné pre alergikov. PVC a vinyl sú pružné materiály a sú menej náročné na údržbu. Korok je zas ekologický, teplý a príjemný na dotyk. Okrem týchto materiálov môžete zvoliť nenáročný laminát alebo keramickú dlažbu. 

Preštudujte si všetky možnosti a rozhodnite sa pre variant vhodný práve pre vás.

Hľadáte pre svoju firmu spoľahlivú pracovnú zdravotnú službu? Oslovte mg-service.sk.


Foto: elements.envato.com