Praktické tipy, ako si nastaviť cenu za svoje služby v začiatkoch podnikania

26. júla 2022, blogger, Kancelária a firma

Chcete si popri rodičovskej dovolenke trochu privyrobiť a rozhodli ste sa rozbehnúť malé podnikanie? Veľa začínajúcich naráža na problém, koľko by si za svoje služby či prípadne výrobky mali vypýtať. Jednoducho, aby to nebolo príliš veľa a zároveň, aby ani príliš málo. Nastaviť cenu nie je často jednoduché, no tieto tipy vám určite pomôžu. 

ceny za sluzby

Založenie živnosti, tvorba webu či inzerátov a napokon aj online fakturácia sú dnes záležitosťami, ktoré vybavíte celkom jednoducho. Problém neraz nastáva s tým, akú sumu do cenníka, prípadne neskôr do faktúry napísať. Pristupovať k tvorbe ceny sa dá rôzne a niektorí si ju jednoducho určia podľa konkurencie, alebo iba tak, odhadom. Dá sa však cenotvorba poňať aj trochu sofistikovanejšie? 

Postrážte si všetky náklady

Základnou stratégiou je nastavenie ceny podľa nákladov. Sem si potrebujete započítať vybavenie, ktoré na prácu potrebujete, materiál, amortizáciu techniky a prípadne aj nájom či akékoľvek ďalšie náklady, ktoré vám v súvislosti s výkonom činnosti vzniknú. 

Počítajte aj so stratou času

Je pochopiteľné, že nemôžete pracovať iba na pokrytie nákladov, ale potrebujete tiež zohľadniť aj čas, ktorý poskytovaním služby či výrobou produktov strávite. K tomu ešte potrebujete pripočítať aj primeraný zisk, ktorý potom môžete použiť buď na rozširovanie svojho podnikania alebo tvorbu rezervy na horšie časy. 

naklady a zisk

Nezabudnite na dane a odvody

Treba si tiež uvedomiť fakturovaná suma vám nepoputuje rovno „do vrecka“. V súvislosti s podnikaním máte aj daňové a odvodové povinnosti. Na tie teda pri tvorbe cien určite nezabúdajte. 


Obrázky: elements.envato.com