Drevovýroba a mäsovýroba: dve odvetvia, v ktorých elektromotory spôsobili malú revolúciu

12. apríla 2022, blogger, Priemysel a technika

Potreba spoľahlivého, efektívneho a cenovo dostupného pohonu je prirodzenou požiadavkou mnohých výrobcov. Sú však odvetvia, v ktorých k mechanizácii došlo až relatívne neskoro, a to predovšetkým pre vysoké počiatočné náklady. Nástupom moderných a kompaktných elektromotorov sa však mnohé zmenilo a umožnilo množstvo procesov zefektívniť. Zamerajme sa najmä na dve odvetvia – drevovýrobu a spracovanie mäsa, v ktorých patrí kompaktný elektromotor k najvyužívanejším spôsobom pohonu. 

spracovavanie dreva

Pílové elektromotory sú dnes štandardom

Drevovýroba má na Slovensku veľmi dlhú tradíciu, no zároveň ide o odvetvie, ktoré si vyžaduje nielen zručnosť, ale aj silu a trpezlivosť. Od spílenia stromu až po hotový výrobok vedie dlhá cesta vyžadujúca si množstvo námahy. Ručné pílenie a spracovanie dreva je však možné pomerne ľahko nahradiť vďaka moderným pílovým elektromotorom. Nielenže sú dostatočne odolné voči prachu, ale vďaka svojej plochej konštrukcii nemajú problém s chladením a ľahko sa stanú súčasťou pílového stola. 

Nástup modernej techniky do drevospracujúceho priemyslu ale neznamenal iba ústup ručného pílenia. Umožnil tiež výrobu nových produktov, ako sú napríklad drevné brikety s vyššou výhrevnosťou. Lisy na brikety opäť poháňajú predovšetkým elektromotory 400V, ktoré sú zárukou efektívneho pohonu aj v náročnejších podmienkach. 

pilenie dreva

Ručné mletie mäsa je aj vďaka elektromotorom minulosťou

Ručné mletie mäsa je v spracovateľských závodoch činnosťou, ktorá si vyžaduje veľa námahy a času. Riešením je preto jeho pohon, ktorý dokáže efektívne zabezpečiť elektromotor 2800 ot 2900 ot pripojený hoci aj k menšiemu mlynčeku na mäso. Vo veľkej miere sa v mäsovýrobe využíva pohon elektromotormi aj pri jednohriadeľových miešačkách mäsa, pričom týmto spôsobom je možné prestavať ručné miešačky na elektrické. Vo väčších prevádzkach na spracovanie mäsa sú elektromotory využívané aj na pohon pásových dopravníkov, kedy efektivitu celého systému vylepšuje elektroprevodovka a frevkvenční měnič. Drevovýroba a spracovanie mäsa sú pochopiteľne iba dvoma príkladmi z mnohých, ako sa podarilo zefektívniť proces spracovávania surovín.

elektricke mlynceky

Zdroj: elements.envato.com