Čo sú trvalo udržateľné záhrady a aké zásady platia pri ich tvorbe?

17. augusta 2021, blogger, Dom a záhrada

Záhrada je pre mnohých ľudí nielen miestom oddychu, ale aj spôsobom, ako sa kreatívne realizovať a naplno ukázať svoje vlohy. Ak sa tomuto hobby ešte len chystáte naplno oddať, mali by ste spoznať aktuálne trendy vo svete záhrad. Medzi tie patria aj trvalo udržateľné, resp. prírodné záhrady. Aké sú zásady ich zakladania a v čom sú také špecifické? 

Prírodná záhrada ako miesto trvalo udržateľného pestovania

Prírodné záhrady sa vyznačujú tým, že sa pri ich zakladaní a aj následnej starostlivosti uplatňujú trvalo udržateľné princípy. Hlavným cieľom je vytvoriť rozmanitý ekosystém využívajúci synergický efekt jeho jednotlivých prvkov. Rastliny a živočíchy sa tak v rámci prírodnej záhrady podporujú a vytvárajú trvalo udržateľný priestor, ktorý si vyžaduje iba minimum zásahov „zvonku“. 

Pri starostlivosti o tento typ záhrad je možné bádať odklon od intenzívnych spôsobov pestovania, takže zabudnite na rôzne pesticídy, hnojivá a inú chémiu. Zďaleka to však neznamená, že prírodné záhrady si nevyžadujú starostlivosť.  

Realizácia záhrad podľa vyššie uvedených princípov si vyžaduje celkom komplexné znalosti týkajúce sa biológie, pestovania a prírodných procesov vo všeobecnosti. Okrem toho, ak nemáte dostatok fantázie, môžete sa obrátiť na záhradného architekta, ktorý vám veľmi rád navrhne aj tento typ záhrady. Prírodné záhrady pozostávajú z viacerých prvkov, ktoré by mali byť zladené tak, aby ste v rámci tohto priestoru dosiahli nielen vizuálnu, ale predovšetkým funkčnú biologickú rovnováhu. 

realizácia záhrad
Vizualizácia záhrady – rodinný dom (zdroj: atelierduma.sk)

Ktoré prvky najčastejšie tvoria prírodné záhrady?

Medzi najčastejšie prvky, ktoré sú súčasťou trvalo udržateľných záhrad, patria prirodzene zatrávnené oblasti. Prirodzená lúčka je základom na dosiahnutie ekologickej rovnováhy v záhrade. Nehovoríme pritom o bežnom záhradnom trávniku, ktorý je pokosený doslova ako podľa pravítka. Ide o dlhšie trávnaté porasty s lúčnymi kvetmi, ktoré pomáhajú v pôde zadržiavať vlahu a zároveň sa stávajú užitočným útočiskom pre hmyz. 

Ak už máte základ záhrady, určite budete premýšľať nad tým správnym oplotením. Samozrejme, tam kde je to možné určite odporúčame živé ploty z kríkov, prípadne jednoduché pletivové oplotenie obrastené popínavými rastlinami. Živý plot sa stane útočiskom pre hmyz, pôsobí veľmi atraktívne a po rozrastení vám poskytne aj dostatok súkromia. K oploteniu si môžete vybrať aj moderné vonkajšie brány, ktorými si zabezpečíte pohodlný vstup na pozemok bez toho, aby ste narušili prírodný ráz oplotenia. 

vonkajšie brány
Vonkajšie brány (zdroj: baneko.sk)

Dôležitou súčasťou prírodných záhrad sú aj rohové oblasti, v ktorých sa odporúča ponechať divoko rastúci porast, prípadne využiť tieto miesta na skladovanie kameňov, rašeliny alebo dreva. V rámci trvalo udržateľných záhrad majú potom svoje nezastupiteľné miesto aj suché a mokré stanovištia, medzi ktorými je vhodné dosiahnuť určitú rovnováhu. Striedaním suchých a vlhších miest, ako sú napríklad jazierka či mokrade vytvoríte nielen životný priestor mnohým živočíchom ale dosiahnete aj veľmi zaujímavý vizuálny efekt. 

Keďže cieľom pri prírodných záhradách je dosiahnutie uzavretého kolobehu, mali by ste myslieť aj na to, akým spôsobom budete získavať vlahu a hnojivo – v tomto prípade samozrejme prírodné. Oplatí sa preto premýšľať nad takou skladbou rastlín a stromov, ktoré sa stanú cenným zdrojom organickej hmoty na tvorbu vlastného kompostu. Zároveň je všetky procesy potrebné naplánovať tak, aby nedochádzalo k vyčerpávaniu pôdy, čo znamená, že by ste sa mali vyhnúť monokultúrnym výsadbám. 

Nezabudnite ani na správnu výbavu

Veľmi užitočným pomocníkom bude pre vás kvalitná záhradná technika, tá je samozrejme aj v prípade prírodných záhrad „povolená“, takže sa nemusíte spoliehať iba na svoje vlastné ruky. Popri výbere tých správnych nástrojov nezabudnite ani na pracovný odev, ktorý si môže nájsť svoje útočisko napríklad v záhradnom domčeku. Ak pri svojej záhrade nebývate, vo vašej „záhradkárskej“ výbave by nemala chýbať ani reflexná vesta, ktorú si oblečiete až sa vydáte po krásnom dni strávenom na záhrade smerom domov. 

Pracovné odevy (zdroj: odevypracovne.sk)