Viete, čo dnes dokáže moderná technika v drevospracujúcom priemysle?

11. júla 2021, blogger, Priemysel a technika

Drevospracujúci priemysel je sám o sebe veľmi pestrým odvetvím, ktoré v uplynulých rokoch zažíva nebývalý rozvoj. Dôvodom je nielen stúpajúci záujem o produkty z dreva, ale aj využívanie tejto suroviny na vykurovanie či rovno stavanie. Predpokladáme, že tento segment čaká ešte svetlá budúcnosť a je to tak aj vďaka modernej technike, ktorá samotné spracovanie dreva stále vo väčšej miere uľahčuje. Pozreli sme sa na niektoré z príkladov. 

Bez preháňania môžeme uviesť, že drevo sa používa prakticky všade okolo nás, a to v rozličných formách. Či už hovoríme o dreve ako stavebnom prvku, alebo o drevených polotovaroch, s týmto prírodným materiálom je možné dosiahnuť veľmi vysokú kvalitu výsledného produktu s prísľubom dlhej životnosti. Istá miera automatizácie sa samozrejme nevyhýba ani tomuto segmentu a práve v tomto smere je vývoj veľmi zaujímavý. 

Spracovanie dreva a drevených polotovarov

Prvým dôležitým krokom k výrobe akéhokoľvek dreveného produktu, resp. polotovaru je spracovanie a zušľachtenie suroviny. Vyťaženému drevu je potrebné, takpovediac, dodať požadovaný tvar, formu a adekvátne ho pripraviť na ďalšie využitie. V menších, ale aj väčších podnikoch stále častejšie zastávajú túto úlohu práve pílové elektromotory, ktorých ceny sú dnes už veľmi priaznivé. 

Popri stále dostupnejších cenách však netreba zabúdať ani na ich funkčné a prevádzkové vlastnosti, ktoré vyplývajú z ich prepracovanej konštrukcie. S moderným pílovým elektromotorom totiž nielenže šetríte energie, ale aj priestor – základnou filozofiou je totiž ponúkať pílové elektromotory s útlou a plochou konštrukciou, ktorá vás nebude nijako obmedzovať. 

drevospracujuci priemysel
zdroj: pixabay.com

Automatické linky pre drevospracujúci priemysel

Drevospracujúci priemysel, resp. jeho prostredie je vo viacerých smeroch špecifické. Vyžaduje si presúvanie relatívne ťažkého materiálu na kratšie či stredne dlhé vzdialenosti a zároveň treba počítať s pomerne veľkou mierou znečistenia a prašnosti. Týmto podmienkam musí byť prirodzene prispôsobená aj akákoľvek technika. Skutočným high-tech prvkom sú automatické linky odolné voči prachu, pilinám a ďalším nečistotám, ktorých prevádzka je v takomto prostredí absolútne bezpečná. Výborným doplnkom k linkám s elektro pohonom je frekvenční měnič, ktorý je dnes už veľmi dostupným krokom k zefektívneniu produkcie a zvýšeniu úrovne bezpečnosti.   

V drevospracujúcom priemysle si svoje uplatnenie nachádzajú aj rôzne pneumatické systémy, ktoré sú neoceniteľným pomocníkom v procese automatizácie. Popri tom však netreba zabúdať ani na bežné prvky, bez ktorých by pohyb dopravníkových pásov rozhodne nebol tak spoľahlivý. Riešením aj do tohto prostredia je šneková převodovka, ktorá stále v ohľade pomeru cenu a výkonu patrí medzi najlepšie riešenia. 

Presadzovať sa začína aj robotizácia

Hoci miera automatizácie nie je v prípade drevospracujúceho priemyslu tak rozšírená ako v iných segmentoch, už aj tu sa začína presadzovať robotizácia. Postupne sa do praxe začínajú zavádzať rôzne kompaktné roboty popredných výrobcov, ktoré sú schopné lepiť, zostavovať a prípadne aj frézovať jednotlivé komponenty dreveného produktu. 

Veľkou devízou tohto riešenia je nielen zrýchlenie spracovania a výroby, ale aj jej vysoká presnosť a možnosť v dlhšom horizonte dosiahnuť veľmi zaujímavú úsporu výrobných nákladov. Popri tom je vďaka kompaktnosti možné tieto roboty umiestniť priamo vo výrobnej hale alebo trebárs na stavenisku. 

robotizacia
zdroj: pixabay.com

Manipulátory pre trvalé zvýšenie produktivity

Manipulátory si v drevospracujúcom priemysle nachádzajú stále väčšie uplatnenie. Ide o zariadenia, ktoré môžu slúžiť na premiestňovanie a prípravu jednotlivých drevených komponentov, prípadne na obsluhu lisov či iných zariadení. Zvlášť užitočné sú rôzne baliace manipulátory, ktoré dokážu výrazne zrýchliť proces nakladania drevených výrobkov na palety. Teleskopické manipulátory sú zasa univerzálnym pomocníkom pri preprave na kratšie vzdialenosti v rámci prevádzky, vykladaní a vkladaní materiálu.