Založ si blog

Tipy, ako rozumne a nápadito využiť strechu nad garážou

Stavba alebo rekonštrukcia rodinného domu si vyžaduje nielen množstvo úsilia, ale aj poriadnu dávku predstavivosti pri plánovaní. Jednotlivé stavebné riešenia je potrebné premyslieť skutočne do detailov, aby ste sa neskôr nemuseli čeliť rôznym problémom. Ak zapojíte trochu kreativity, využiteľný priestor môžete získať aj tam, kde by ste to možno nečakali. Prinášame vám tipy, na nápadité využitia strechy garáže. 

Nad garážou nemusí byť iba povala

Ak ste sa rozhodli, že garáž bude priamou súčasťou vášho domu a nie prístavbou, či samostatne stojacou stavbou, máte možnosť využiť priestor, ktorý okolo nej vznikne. V prípade, ak je garáž zastrešená sedlovou strechou, tradičným riešením je zateplenie podkrovia a využívanie tohto priestoru na skladovanie. Povala nad garážou sa vám perfektne zíde na odkladanie sezónnych vecí či rôznych iných drobností, ktoré vám je ľúto vyhodiť. 

Nad garážou týmto spôsobom získate užitočný priestor, a tak si skladisko nemusíte robiť zo samotnej garáže. Zateplenie podkrovia navyše prispieva k tomu, že cez garáž vám nebude zbytočne unikať teplo. Mimochodom, aj garážová brána má veľký vplyv na to, koľko tepla vám bude z garáže unikať. Preto sa pri výbere garážovej brány oplatí obrátiť na odborníkov, aby ste napokon boli s vašim výberom dlhodobo spokojný. Ak svojho dodávateľa garážovej brány ešte len hľadáte, máme pre vás ešte jeden tip. Firma Baneko s dlhoročnými skúsenosťami v tomto segmente sa špecializuje na výrobu garážových brán, ktoré vám vydržia spoľahlivo slúžiť aj niekoľko desaťročí.

garazove brany baneko
Garážové brány Baneko (zdroj: baneko.sk)

Vaša oáza pokoja priamo nad garážou 

V prípade, ak je garáž bezprostredne pri dome a nie je nad ňou klasická sedlová či iná šikmá strecha, priamo na streche garáže si môžete ľahko vytvoriť atraktívnu terasu. Vstupovať na ňu budete môcť z niektorej izby na prvom podlaží, a týmto spôsobom si ľahko vytvoríte dokonalé miesto na oddych. Takto realizovaná terasa vám v porovnaní s balkónom poskytne viac priestoru a zároveň ide o veľmi praktické a architektonicky ľahko realizovateľné riešenie. 

Pri navrhovaní terasy na garáži si treba ustrážiť, aby samotná konštrukcia strechy bola dostatočne pevná. Zistite si jej maximálnu záťaž, prípadne zvoľte pochôdznu strešnú krytinu, ktorá sa vyznačuje dostatočnou pevnosťou. Nezabudnite, že v prípade takejto terasy je potrebné vybrať si aj zábradlie. 

Aby ste strechu „pod terasou“ zbytočne nezaťažovali viac ako je nevyhnutné, odporúčame vám pokrytie ľahkými WPC doskami, ktoré sú cenovo dostupným, trvácim a zároveň veľmi atraktívnym riešením. Terasa z kompozitného materiálu je v tomto prípade stávkou na istotu, a to najmä s ohľadom na jej celkovú hmotnosť. 

terasa z kompozitneho materialu
Terasa z kompozitného materiálu (zdroj: wpcterasa.sk)

Zelená strecha nad garážou

Plochú strechu nad garážou môžete ľahko premeniť na miesto plné zelene. Napokon, strechy pokryté vegetáciou už aj u nás naberajú na popularite. Ak túžite po tom, aby váš dom obklopovalo viac zelene, tak práve zelená strecha nad garážou je ideálnym riešením. Vytvoriť zelenú strechu na menšom priestore je navyše aj pomerne jednoduché, takže ak so zelenými strechami nemáte žiadne doterajšie skúsenosti, práve toto je ideálnym začiatkom. 

Zelené strechy nielenže pôsobia veľmi štýlovo, ale zároveň priaznivo ovplyvňujú mikroklímu v okolí domu. Zároveň ide o veľmi účinnú hydroizolačnú vrstvu strechy. V závislosti od konkrétnej strechy, jej úpravy a nosnosti je potrebné stanoviť si, akú vegetáciu chcete na zelenej streche pestovať. Ak si zvolíte napríklad dostatočnú hrúbku zeminy, môže sa strecha vašej garáže stať domovom aj pre menšie kríky. Naopak, ak si zvolíte jednoduchší a lacnejší variant, pre machový a trávnatý porast na streche vám postačí aj tenšia vrstva zeminy. Zelená strecha s machom a trávami je zároveň ideálnou voľbou pre strechy ľahšej konštrukcie s nižšou nosnosťou. 

Vieme, kde nájdete obklady a dlažby, do ktorých sa hneď zamilujete

29.07.2021

Zariaďujete interiér alebo si zveľaďujete okolie domu a hľadáte tie správne obklady a dlažbu? V širokej ponuke sa môžete ľahko stratiť. Neprechádzajte katalógy, ale radšej sa príďte o kvalite presvedčiť osobne. Presne tak si totiž vyberiete to najlepšie a sme presvedčení, že obklady a dlažby od ProCeram si získajú aj vás! Materiál vyberajte s rozumom [...]

Seborea vie potrápiť, pomôcť môže napríklad aj železo

27.07.2021

Seborea je skrátený termín, ktorý sa používa na označenie seboroickej dermatitídy – dermatitis seborrhoica. Je o chronické ochorenie kože, ktoré však nie je infekčné a neprenáša sa z človeka na človeka. Presné príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú známe, pričom sa vyskytuje aj u pomerne širokej skupiny ľudí. Seborea sa prejavuje nepríjemne vyzerajúcimi šupinkami [...]

Záleží vám na hygiene? Toto sú tie najšpinavšie miesta na toaletách!

26.07.2021

Patríte medzi tých, ktorým nie je ľahostajná hygiena a striasa vás pri pocite, že by ste si nemali kde umyť a vysušiť ruky? Nie ste rozhodne sami. V tomto smere ale môže byť návšteva verejne prístupných toaliet hotovým strašiakom. Zamerali sme sa na miesta, ktoré patria v prípade verejne prístupných toaliet medzi tie najznečistenejšie. [...]

imrecze,

Imreczeho a Gregu prepustili z väzby

30.07.2021 12:03

Exprezident finančnej správy Imrecze a bývalý šéf IT sekcie FS Grega boli vo väzbe od 29. januára v súvislosti s machináciami pri IT tendroch.

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

30.07.2021 12:00

Na Spiši sa budete cítiť ako vo Francúzsku. Biskupská záhrada má veľký potenciál.

protest proti zvýhodňovaniu očkovaných, Prezidentský palác

Protest pri Prezidentskom paláci pokračuje. Polícia tvrdí, že prijala opatrenia

30.07.2021 10:59, aktualizované: 11:41

Bratislavská polícia podľa vlastných slov prijala adekvátne opatrenia a v prípade narušenia verejného poriadku je pripravená v zmysle zákona zasiahnuť.

Letná akadémia, Luník IX

Deti z Luníka dali prednosť učeniu

30.07.2021 10:19

Doobeda programujú roboty z lega, skúmajú rôzne technológie a poobede sa vzdelávajú na rôznych prednáškach.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 76184x
Priemerná čítanosť článkov: 762x

Autor blogu