Založ si blog

5 tipov, ako zvládnuť rekonštrukciu bytu s minimom starostí

Odhodlali ste sa po rokoch na rekonštrukciu bytu a hľadáte spôsoby, ako ju zvládnuť čo najrýchlejšie a najjednoduchšie? Ak pred začiatkom rekonštrukcie venujete určitý čas plánovaniu a hľadaniu tých správnych dodávateľov, ušetríte si kopec starostí, ktoré by ste inak museli riešiť takpovediac „za pochodu“. Aby ste sa nemuseli spoliehať na žiadne náhody, prečítajte si našich 5 tipov, ktoré vám uľahčia prežitie rekonštrukcie. Výsledok navyše bude stáť za to! 

1. Plán, projekt a vizualizácia

Akákoľvek rekonštrukcia bytu by mala začať dôkladným naplánovaním. Spravte si rozvrh konkrétnych prác, určite si rozsah a pokúste sa všetky činnosti zladiť tak, aby jednotlivé práce na seba rozumne nadväzovali. Pri plánovaní vždy počítajte aj s časovou rezervou, niektoré práce sa môžu ľahko zdržať, iné sa zas možno podarí dokončiť skôr. Čím lepší bude váš plán, tým ľahšie budete počas rekonštrukcie čeliť neočakávaným zmenám. 

Pri väčšej rekonštrukcii venujte pozornosť projektovaniu a prípadnej vizualizácii. Ak budete mať spracovanú podrobnú vizualizáciu, omnoho ľahšie sa vám bude komunikovať s dodávateľmi, pretože na základe nej budú jasne vidieť, aké sú vaše požiadavky. Počiatočná investícia do vizualizácie resp. kvalitného projektu, môže mať pre vás v neskorších fázach doslova cenu zlata.  

2. Výber tých správnych stavebných materiálov

Ak oslovíte konkrétnych odborníkov, určite vám pri výbere stavebných materiálov poradia. V prípade, že máte špecifické požiadavky a radi by ste si stavebné materiály vybrali svojpomocne, dá sa aj to, avšak nájdite niekoho, na koho sa pri výbere budete môcť 100 % spoľahnúť. Ak zoberiete výber stavebného materiálu do vlastných rúk, budete mať zároveň lepšiu kontrolu nad tým, aby ste neprekročili stanovený rozpočet. 

Široký sortiment stavebných materiálov nájdete na www.stavebniny-stavplot.sk, pričom počítať môžete aj s odbornou pomocou pri výbere tak, aby ste za svoje peniaze dostali to najlepšie. 

alpska palisada
Alpská palisáda (zdroj: stavebniny-stavplot.sk)

3. Myslite aj na svojich susedov

Rekonštrukcia bytu nebude náročná iba pre vás, ale aj pre vašich susedov. Vŕtanie, búchanie či zvýšená prašnosť nie sú v prípade rozsiahlejších rekonštrukcií ničím nezvyčajným. Základnou slušnosťou je dostatočne konkrétne oznámenie, v akom termíne bude rekonštrukcia prebiehať a na koho sa v prípade problémov majú susedia obrátiť. Všetky práce sa snažte organizovať tak, aby ste susedov zbytočne neobťažovali hlukom a neporiadkom. 

4. Kam so stavebným odpadom?

Pri väčších aj menších rekonštrukciách je vždy potrebné vyriešiť, ako naložíte so stavebným odpadom. Ak sa obrátite na firmu, ktorá vám rekonštrukciu zabezpečí na kľúč, tak sa o odvoz a likvidáciu stavebného odpadu starať nemusíte. Ak ale niektoré z prác robíte svojpomocne, zabezpečte si už vopred spôsob jeho likvidácie. Myslite tiež na to, že nie s každým odpadom môžete narábať – typickým príkladom je trebárs azbest, ktorého likvidáciu je potrebné zveriť do rúk odborníkom.

likvidácia nebezpečného odpadu
Likvidácia nebezpečného odpadu (zdroj: montescompany.sk)

Likvidácia nebezpečného odpadu teda nie je záležitosťou, ktorú by ste zvládli svojpomocne. Nielenže narábanie s takýmto odpadom je rizikové pre vaše zdravie, ale zároveň je aj tento odpad potrebné likvidovať pri dodržaní špeciálnych opatrení. Firma Montescopany poskytuje komplexné služby týkajúce sa narábania a likvidácie s nebezpečnými odpadmi, takže ak pri rekonštrukcii hrozí, že by ste prišli do styku s nebezpečnými materiálmi, je potrebné obrátiť sa na profesionálov.  

5. Majte záložný plán, ak sa niečo nepodarí podľa vašich predstáv

Môžete mať všetko dopodrobna rozplánované, no neraz aj zdanlivá drobnosť pri rekonštrukcii vaše plány prekazí. Stačí, ak sa majstri trochu zdržia, alebo sa pri rekonštrukcii objaví neočakávaná prekážka. Vždy majte pripravený plán toho, čo urobíte, ak napríklad zostane kúpeľňa nepoužiteľná po dlhší čas, alebo ak sa budete musieť na pár dní úplne odsťahovať.

Pustite sa do rekonštrukcie vždy s rozumom, jasným plánom a k tomuto plánu si pripravte aj záložný. Nadobudnete istotu, že počas zveľaďovania vášho bytu vás len tak ľahko nič neprekvapí. 

Vieme, kde nájdete obklady a dlažby, do ktorých sa hneď zamilujete

29.07.2021

Zariaďujete interiér alebo si zveľaďujete okolie domu a hľadáte tie správne obklady a dlažbu? V širokej ponuke sa môžete ľahko stratiť. Neprechádzajte katalógy, ale radšej sa príďte o kvalite presvedčiť osobne. Presne tak si totiž vyberiete to najlepšie a sme presvedčení, že obklady a dlažby od ProCeram si získajú aj vás! Materiál vyberajte s rozumom [...]

Seborea vie potrápiť, pomôcť môže napríklad aj železo

27.07.2021

Seborea je skrátený termín, ktorý sa používa na označenie seboroickej dermatitídy – dermatitis seborrhoica. Je o chronické ochorenie kože, ktoré však nie je infekčné a neprenáša sa z človeka na človeka. Presné príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú známe, pričom sa vyskytuje aj u pomerne širokej skupiny ľudí. Seborea sa prejavuje nepríjemne vyzerajúcimi šupinkami [...]

Záleží vám na hygiene? Toto sú tie najšpinavšie miesta na toaletách!

26.07.2021

Patríte medzi tých, ktorým nie je ľahostajná hygiena a striasa vás pri pocite, že by ste si nemali kde umyť a vysušiť ruky? Nie ste rozhodne sami. V tomto smere ale môže byť návšteva verejne prístupných toaliet hotovým strašiakom. Zamerali sme sa na miesta, ktoré patria v prípade verejne prístupných toaliet medzi tie najznečistenejšie. [...]

protest proti zvýhodňovaniu očkovaných, Prezidentský palác

Protest pri Prezidentskom paláci pokračuje. Polícia tvrdí, že prijala opatrenia

30.07.2021 10:59, aktualizované: 11:41

Bratislavská polícia podľa vlastných slov prijala adekvátne opatrenia a v prípade narušenia verejného poriadku je pripravená v zmysle zákona zasiahnuť.

Letná akadémia, Luník IX

Deti z Luníka dali prednosť učeniu

30.07.2021 10:19

Doobeda programujú roboty z lega, skúmajú rôzne technológie a poobede sa vzdelávajú na rôznych prednáškach.

test, testovanie, Covid, antigén, trnavská cesta 37, autobus cestov

Laboratóriá odhalili 44 infikovaných, obete nepribudli

30.07.2021 10:15, aktualizované: 11:11

Počet hospitalizovaných klesol o dvoch, v nemocniciach je v súvislosti s koronavírusom 81 ľudí.

Vražda novinárky Malta

Malta musí niesť zodpovednosť za smrť novinárky

30.07.2021 09:46

Vyplýva to z nezávislého vyšetrovania jej zabitia. Daphne Caruanovú Galiziovú zabila 16. októbra 2017 bomba nastražená v aute.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 76176x
Priemerná čítanosť článkov: 762x

Autor blogu