Založ si blog

Vodné prvky do modernej záhrady určite patria – oplatí sa viac bazén alebo prírodné jazierko?

Voda k záhrade neodmysliteľne patrí a tým zďaleka nemyslíme iba zavlažovací systém. Rôzne vodné prvky sa môžu stať výnimočným spestrením aj vašej záhrady. Medzi záhradnými architektami ide o veľmi obľúbený spôsob, ako dodať vonkajšiemu priestoru neopakovateľnú atmosféru. Vodu na záhrade pritom neocenia iba romantické povahy, ale aj celá vaša rodina vrátane tých najmladších. 

Vodné plochy sú v záhradnom dizajne stávkou na istotu

Rovnako ako aj iné oblasti, aj záhradná architektúra podlieha určitým módnym trendom. Ak budete pátrať po tých aktuálnych, určite medzi nimi nebude chýbať napríklad vertikálna výsadba, alebo zonácia záhrady. Vodné prvky zasa patria skôr medzi stálicu, ktorá je v mnohých prípadoch ako eso, ktoré záhradný architekt vytiahne z rukáva práve vtedy, keď chce urobiť ten najlepší dojem. Dnes už dokonca ani neplatí, že by vodné prvky do záhrady boli príliš nákladné a len ťažko dosiahnuteľné. 

Nehovorme iba vo všeobecnosti, pozrime sa na túto problematiku očami človeka, ktorý sa rozhodol, že svoju záhradu obohatí o bazén alebo jazierko na kúpanie. Aké existujú možnosti? 

Ako zladiť bazén s okrasnou záhradou? 

Mať na záhrade bazén je snom mnohých rodín a aj u nás ide o stále bežnejší prvok. Ak vám ide iba o to, aby ste si poriadne užili vodu, zrejme vás nebude príliš trápiť, ako skombinujete vzhľad vašej záhrady s bazénom. Skúsený záhradný architekt si však poradí aj vtedy, ak si chcete uchovať jedinečný vzhľad vašej záhrady a bazén do nej citlivo vsadiť. Toto sa dá dosiahnuť viacerými spôsobmi. 

V prvom rade je dôležité zodpovedne pristupovať už k výberu samotného bazénu. Už vo fáze projektovania je vhodné obrátiť sa nielen na bazénového špecialistu, ktorý vám odporučí kúpiť si ten najväčší možný bazén, ale aj na záhradného architekta, ktorý sa vašu záhradu pozrie ako odborník. Pri výbere bazéna sa určite neoplatí šetriť. Ak máte štedrejší rozpočet, veľmi dobrou voľbou sú luxusné bazény s keramickými prvkami, ktoré môžu mať doslova podobu umeleckého diela. Pri obmedzenejšom rozpočte však veľmi dobrú službu odvedie aj fóliový bazén. 

luxusné bazény
Luxusné bazény s keramickým obkladom (zdroj: bazenservis.sk)

Aby bazén na záhrade nepôsobil „ako päsť na oko“, je dôležité vybrať si ten správny tvar, rozmery, vhodne upraviť jeho bezprostredné okolie a v neposlednom rade si premyslieť aj zastrešenie. Šikovný záhradný architekt vám všetky tieto prvky pomôže navzájom zladiť. Stále populárnejším riešením je napríklad extra nízke zastrešenie bazéna, ktoré prakticky môže splynúť s vašou terasou. Výsledkom je teda zapustený bazén, o ktorom po prekrytí prakticky ani nebudete vedieť. Týmto spôsobom sa tak vyhnete tomu, aby vo vašej záhrade vyrástol nevzhľadný „skleník“. 

Prírodné jazierko ako alternatíva k bazénu

Jazierko na záhrade nemusí slúžiť iba vodným rastlinám a okrasným rybám. Využiť ho môžete aj na kúpanie, samozrejme v takom prípade si bude voda vyžadovať určitú starostlivosť, no v porovnaní s chlórovanou bazénovou vodou môže ísť pre mnohých ľudí o vhodnejšiu alternatívu. Záhradné jazierko je vhodným prvkom aj z pohľadu záhradného dizajnu – omnoho ľahšie ako bazén sa dá totiž zladiť s okolím. 

Ku klasickým bazénom ide teda o veľmi zaujímavú alternatívu. Ak však budete obe tieto riešenia porovnávať, poriadne si k tomu sadnite a zohľadnite naozaj všetky plusy a mínusy. Rovnako, ako sa treba starať o kvalitu vody v bazéne, bude sa o ňu treba starať aj v jazierku. Ak však dosiahnete v jazierku lepšiu biologickú rovnováhu, nebudete musieť využívať toľko chémie. Jednoznačným plusom oproti bazénu je prirodzenejší vzhľad. 

prirodne jazierko
Realizácia projektu záhrady prepojenej s krajinou Bratislava (zdroj: atelierduma.sk)

Nájsť odpoveď na otázku, či si vybrať na kúpanie radšej bazén alebo jazierko nemusí byť vôbec jednoduché. Vždy totiž záleží od vašich konkrétnych požiadaviek, priestorových možností záhrady a v neposlednom rade aj rozpočtu. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, využite služby záhradného architekta. Navštívte webové stránky atelierduma.sk

Vieme, kde nájdete obklady a dlažby, do ktorých sa hneď zamilujete

29.07.2021

Zariaďujete interiér alebo si zveľaďujete okolie domu a hľadáte tie správne obklady a dlažbu? V širokej ponuke sa môžete ľahko stratiť. Neprechádzajte katalógy, ale radšej sa príďte o kvalite presvedčiť osobne. Presne tak si totiž vyberiete to najlepšie a sme presvedčení, že obklady a dlažby od ProCeram si získajú aj vás! Materiál vyberajte s rozumom [...]

Seborea vie potrápiť, pomôcť môže napríklad aj železo

27.07.2021

Seborea je skrátený termín, ktorý sa používa na označenie seboroickej dermatitídy – dermatitis seborrhoica. Je o chronické ochorenie kože, ktoré však nie je infekčné a neprenáša sa z človeka na človeka. Presné príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú známe, pričom sa vyskytuje aj u pomerne širokej skupiny ľudí. Seborea sa prejavuje nepríjemne vyzerajúcimi šupinkami [...]

Záleží vám na hygiene? Toto sú tie najšpinavšie miesta na toaletách!

26.07.2021

Patríte medzi tých, ktorým nie je ľahostajná hygiena a striasa vás pri pocite, že by ste si nemali kde umyť a vysušiť ruky? Nie ste rozhodne sami. V tomto smere ale môže byť návšteva verejne prístupných toaliet hotovým strašiakom. Zamerali sme sa na miesta, ktoré patria v prípade verejne prístupných toaliet medzi tie najznečistenejšie. [...]

imrecze,

Imreczeho a Gregu prepustili z väzby

30.07.2021 12:03

Exprezident finančnej správy Imrecze a bývalý šéf IT sekcie FS Grega boli vo väzbe od 29. januára v súvislosti s machináciami pri IT tendroch.

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

30.07.2021 12:00

Na Spiši sa budete cítiť ako vo Francúzsku. Biskupská záhrada má veľký potenciál.

protest proti zvýhodňovaniu očkovaných, Prezidentský palác

Protest pri Prezidentskom paláci pokračuje. Polícia tvrdí, že prijala opatrenia

30.07.2021 10:59, aktualizované: 11:41

Bratislavská polícia podľa vlastných slov prijala adekvátne opatrenia a v prípade narušenia verejného poriadku je pripravená v zmysle zákona zasiahnuť.

Letná akadémia, Luník IX

Deti z Luníka dali prednosť učeniu

30.07.2021 10:19

Doobeda programujú roboty z lega, skúmajú rôzne technológie a poobede sa vzdelávajú na rôznych prednáškach.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 76185x
Priemerná čítanosť článkov: 762x

Autor blogu