Založ si blog

Všetko o rodinných prídavkoch v Rakúsku

Pracujete vy alebo váš partner v Rakúsku a máte spolu deti? Určite vás poteší možnosť poberať rakúske rodinné prídavky, ktorých výška je o čosi štedrejšia než na Slovensku.

Kto má nárok na rakúske prídavky?

Pokiaľ v Rakúsku pracujete ako zamestnanec, poprípade ako živnostník, a ste sociálne poistený/á – dobré správy. Splnili ste základnú podmienku pre poberanie rodinných prídavkov v Rakúsku. Pochopiteľne, druhou dôležitou podmienkou je mať aspoň jedno dieťa.

O prídavky zväčša žiada ten z rodičov, ktorý v Rakúsku aj pracuje. V živote môžu nastať rôzne situácie, napr. nežijete s partnerom/partnerkou v manželskom zväzku, nemáte nahlásený spoločný trvalý pobyt alebo váš partner pracujúci v Rakúsku nie je biologickým otcom dieťaťa. Zatiaľ, čo pri poberaní rakúskych prídavkov nie je problémom, ak nie ste zosobášení, ostatné prípady je potrebné riešiť, ak si chcete uplatniť váš nárok na ich poberanie – a to napr. nahlásením trvalého pobytu či legalizáciou vzťahu k dieťaťu (napr. adopciou).

Prídavky na deti Rakúsko, tzv. Familienbeihilfe, možno poberať až do 18. roku dieťaťa, resp. do 24. roku, pokiaľ študuje na vysokej škole. O prídavky na deti je pritom možné žiadať až za 5 rokov spätne. Za trochu administratívy navyše sa to teda určite oplatí a ak o prídavky žiadate aj za minulé roky, z prídavkov môže byť pekná sumička.

zdroj: freepik.com

Aká je výška rakúskych prídavkov?

Rodinné prídavky v Rakúsku nemajú jednotnú výšku pre každého, preto nemožno vyčísliť len jednu sumu, na ktorú máte možno nárok. Ich výška závisí od veku dieťaťa či od krajiny jeho trvalého bydliska. Pokiaľ poberáte prídavky aj na Slovensku, ich výška sa od tých rakúskych odráta. Navyše, v Rakúsku môžete dostať štartovné do školy, bonus na ZŤP dieťa či súrodenecký bonus.

Pre ilustráciu, ak dieťa žije na Slovensku, priemerná mesačná výška rakúskych prídavkov sa pohybuje v horizonte 122,57 € až 158,91 €, čo ročne predstavuje sumu od 1470,84 € po 1 906,92 €.

Ako získať rakúske prídavky?

O rakúske prídavky na deti je potrebné požiadať rakúsky daňový úrad (Finanzamt). Nemusí to byť úplne jednoduché, keďže formuláre sú v nemčine, v rôznych životných situáciách sú vyžadované rôzne dokumenty (od rodných listov detí a pracovnej zmluvy rodiča až po sobášny/rozvodový list či potvrdenia o štúdiu detí) a v celej byrokracii sa môžete ľahko stratiť.

Na získanie prídavkov na deti zo zahraničia sa špecializuje firma TJ-Legal, ktorá vám jednoducho a pohodlne získa aj rodinné prídavky z Rakúska, v plnej legálnej výške a až za 5 rokov spätne, ak vám na ne vznikol nárok. Keďže každý prípad sa líši, žiadosti klientov sú spracovávané individuálne a daňoví experti sú pripravení vám v každom kroku byť nápomocní. Požiadajte o svoje rakúske prídavky čo najskôr, ideálne hneď, ako vám na ne vznikol nárok. To, či ich môžete poberať, vám taktiež bezplatne overí firma TJ-Legal.

Vieme, kde nájdete obklady a dlažby, do ktorých sa hneď zamilujete

29.07.2021

Zariaďujete interiér alebo si zveľaďujete okolie domu a hľadáte tie správne obklady a dlažbu? V širokej ponuke sa môžete ľahko stratiť. Neprechádzajte katalógy, ale radšej sa príďte o kvalite presvedčiť osobne. Presne tak si totiž vyberiete to najlepšie a sme presvedčení, že obklady a dlažby od ProCeram si získajú aj vás! Materiál vyberajte s rozumom [...]

Seborea vie potrápiť, pomôcť môže napríklad aj železo

27.07.2021

Seborea je skrátený termín, ktorý sa používa na označenie seboroickej dermatitídy – dermatitis seborrhoica. Je o chronické ochorenie kože, ktoré však nie je infekčné a neprenáša sa z človeka na človeka. Presné príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú známe, pričom sa vyskytuje aj u pomerne širokej skupiny ľudí. Seborea sa prejavuje nepríjemne vyzerajúcimi šupinkami [...]

Záleží vám na hygiene? Toto sú tie najšpinavšie miesta na toaletách!

26.07.2021

Patríte medzi tých, ktorým nie je ľahostajná hygiena a striasa vás pri pocite, že by ste si nemali kde umyť a vysušiť ruky? Nie ste rozhodne sami. V tomto smere ale môže byť návšteva verejne prístupných toaliet hotovým strašiakom. Zamerali sme sa na miesta, ktoré patria v prípade verejne prístupných toaliet medzi tie najznečistenejšie. [...]

protest proti zvýhodňovaniu očkovaných, Prezidentský palác

Protest pri Prezidentskom paláci pokračuje. Polícia tvrdí, že prijala opatrenia

30.07.2021 10:59, aktualizované: 11:41

Bratislavská polícia podľa vlastných slov prijala adekvátne opatrenia a v prípade narušenia verejného poriadku je pripravená v zmysle zákona zasiahnuť.

Letná akadémia, Luník IX

Deti z Luníka dali prednosť učeniu

30.07.2021 10:19

Doobeda programujú roboty z lega, skúmajú rôzne technológie a poobede sa vzdelávajú na rôznych prednáškach.

test, testovanie, Covid, antigén, trnavská cesta 37, autobus cestov

Laboratóriá odhalili 44 infikovaných, obete nepribudli

30.07.2021 10:15, aktualizované: 11:11

Počet hospitalizovaných klesol o dvoch, v nemocniciach je v súvislosti s koronavírusom 81 ľudí.

Vražda novinárky Malta

Malta musí niesť zodpovednosť za smrť novinárky

30.07.2021 09:46

Vyplýva to z nezávislého vyšetrovania jej zabitia. Daphne Caruanovú Galiziovú zabila 16. októbra 2017 bomba nastražená v aute.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 76174x
Priemerná čítanosť článkov: 762x

Autor blogu