Založ si blog

Rodinné prídavky v zahraničí – prehľad výšky v roku 2021

Mnoho Slovákov hľadá v zahraničí lepšie platenú prácu, čo so sebou prináša aj ďalšie finančné benefity. Aj rodinné prídavky v niektorých európskych krajinách sú veľmi štedré a oplatí sa o ne požiadať. Prinášame vám prehľad štyroch obľúbených krajín, v ktorých Slováci zvyknú pracovať.

Nemecko

Hoci Nemecko nie je našou priamo susediacou krajinou, v obľúbenosti – čo sa týka práce, prevyšuje aj susedov. Pracovný trh je tu skutočne rozvinutý a sociálne bonusy svojou výškou určite potešia.

Rodinné prídavky v Nemecku, tzv. Kindergeld, začínajú na sume 219 € mesačne (na prvé dieťa), a končia pri sume 250 € (štvrté a každé ďalšie dieťa). Sumy sa každoročne zvyšujú a v súvislosti s pandémiou koronavírusu Nemecko predstavilo aj jednorazovú dávku Kinderbonus, ktorá v roku 2020 predstavovala dokopy sumu 300 €. Pre rok 2021 je zatiaľ stanovená suma 150 €.

Prídavky na deti sa v Nemecku dajú získať za 6 mesiacov spätne. V prípade, že by to bolo pre vás finančne výhodnejšie, môžete si uplatniť namiesto prídavkov Kindergeld tzv. Kinderfreibetrag, čo je nie je vyplácaná dávka, ale odpočítateľná položka v daňovom priznaní.

Zdroj: freepik.com

Rakúsko

Rakúsko ponúka taktiež bohaté možnosti uplatnenia, či už pre pendlerov, alebo trvalo žijúcich Slovákov v Rakúsku. Rodinné prídavky v Rakúsku nájdete aj pod názvom Familienbeihilfe a ich výška nie je jednotná, ale určuje sa podľa viacerých špecifík – napr. podľa veku dieťaťa a podľa toho, či žije na Slovensku alebo v Rakúsku. 

Pre lepšiu predstavu ponúkame aspoň finančný rozsah. Na dieťa žijúce na Slovensku môžete poberať sumu 122,57 € – 158,91 € mesačne. Rakúsko ponúka ďalšie finančné bonusy, napr. pri nástupe do školy (71,10 €), bonus na dieťa, ktoré je ZŤP (do 110,84 €) či súrodenecký bonus (podľa počtu detí od 5,05 € do 36,97 €).

V Rakúsku sa dá požiadať o rodinné prídavky až za 5 rokov spätne.

Holandsko

Holandské prídavky na deti, tzv. Kinderbijslag, sa oproti predošlým krajinám vyplácajú kvartálne (každý štvrťrok). Výška sa taktiež určuje podľa veku dieťaťa, dostať ich môžete vo výške 223,37 € – 319,10 € každé 3 mesiace. O prídavky môžete požiadať aj spätne, a to jeden rok dozadu.

Pre rodiny s nízkym príjmom Holandsko pripravilo dávku „Kindgebonden Budget“, ktorou si môžete vylepšiť rodinný rozpočet ročne o 1 185 € – 2 784 € (podľa počtu detí). Navyše, ak je rodič samoživiteľ, tento príspevok sa navyšuje o ďalších 3 190 €.

Veľká Británia

Anglicko vypláca svoje prídavky každé 4 týždne, v prípade rodičov samoživiteľov môžu byť vyplácané aj každý týždeň. Výška anglických prídavkov je stanovená na 21,05 £ týždenne pre jedno, resp. najstaršie dieťa, a na 13,95 £ týždenne pre každé ďalšie dieťa. Ročne to môže predstavovať sumu cca 1 800 €.

O britské prídavky na deti sa dá požiadať iba za 3 mesiace spätne, preto s požiadaním o ne dlho neotáľajte.

Nezabudnite, že ak poberáte aj slovenské prídavky na deti, ich výška sa odpočíta od tých zahraničných. S prídavkami zo všetkých spomenutých krajín vám vie pomôcť firma TJ-Legal, o nemecké prídavky na deti môžete požiadať aj online pomocou aplikácie Kindergeld.click.

3 piliere tvorby úspešného e-shopu – poznáte ich?

23.06.2021

tvorba modeného eshopu

Poskytujete prepravné služby? Zistite, ktoré nástroje vám uľahčia podnikanie!

22.06.2021

Viete, čo najčastejšie trápi podnikateľov v doprave? V prvom rade ide o neúmerne veľkú byrokraciu spočívajúcu v rôznych povoleniach, dokladoch a dodatočných poplatkoch. Potom sú to stále zvyšujúce sa prevádzkové náklady a nedostatočné vyťažovanie vozidiel. Hoci s úrovňou byrokratickej záťaže nič neurobíte, podnikanie v doprave si môžete uľahčiť celým [...]

5 tipov, ako zvládnuť rekonštrukciu bytu s minimom starostí

21.06.2021

Odhodlali ste sa po rokoch na rekonštrukciu bytu a hľadáte spôsoby, ako ju zvládnuť čo najrýchlejšie a najjednoduchšie? Ak pred začiatkom rekonštrukcie venujete určitý čas plánovaniu a hľadaniu tých správnych dodávateľov, ušetríte si kopec starostí, ktoré by ste inak museli riešiť takpovediac „za pochodu“. Aby ste sa nemuseli spoliehať na žiadne [...]

rusko moskva fontána deti horúčavy leto

V Moskve padol teplotný rekord. Namerali najvyššiu teplotu za 120 rokov

23.06.2021 23:27

Moskvu tento týždeň postihla historická vlna horúčav. Stúpajúce teploty prispievajú k zničujúcim záplavám a lesným požiarom.

Vatikán pápež audiencia

Netradičná audiencia. Pápež František sa stretol so Spidermanom

23.06.2021 23:07

Taliansky imitátor komiksového superhrdinu sa často oblieka do tohto kostýmu, aby zabavil v nemocniciach choré deti.

vallo cipár

Primátor Bratislavy ocenil významné osobnosti mesta

23.06.2021 22:29

Cenou primátora je tento rok grafika Bratislavy od akademického maliara Miroslava Cipára.

McAfee

Johna McAfeeho našli mŕtveho v jeho cele v španielskom väzení

23.06.2021 22:09, aktualizované: 22:38

Zakladateľ softvérovej spoločnosti zrejme spáchal samovraždu. Súd v stredu rozhodol o jeho vydaní do USA, kde bol stíhaný pre daňové úniky.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 68
Celková čítanosť: 50525x
Priemerná čítanosť článkov: 743x

Autor blogu