Založ si blog

Rekonštrukcia starej garáže: od podlahy až po strechu

Nebolo vždy zvykom, aby bola garáž súčasťou domu. Častým výsledkom pristavovania sú samostatne stojace a nezateplené garáže. Problém však nastáva, ak dôjde k rekonštrukcii domu a samotnej garáži sa už nevenuje žiadna pozornosť. Napokon, kvôli havarijnému stavu sa stará garáž stane akurát tak skladiskom pre nepotrebné veci bez toho, aby plnila svoj pôvodný účel. Dá sa to však ľahko zmeniť, máme pre vás niekoľko praktických tipov, ako si poradiť s rekonštrukciou starej garáže.

Rekonštrukciu garáže zvládnu tí šikovnejší aj svojpomocne

Garáže vo všeobecnosti nie sú zložitými stavbami. Pri troche šikovnosti, dostupnosti materiálu a dobrom plánovaní môžete mať novú garáž postavenú za relatívne krátku dobu. Podobne je to aj s rekonštrukciou starej garáže. Čo je však dôležité, nie všetky činnosti súvisiace s demontážou starých častí môžete vykonávať sami. Ak máte napríklad starú garáž s azbestovou strechou, na jej likvidáciu si budete musieť zavolať odborníkov.

Likvidácia azbestu je činnosťou, ktorá je nebezpečná a podľa zákona ju môžu vykonávať iba osoby s patričným osvedčením. Rozhodne sa preto do nej nepúšťajte sami, navyše stavebný odpad s obsahom azbestu od vás nikto nepreberie, je s ním totiž potrebné narábať ako s nebezpečným odpadom.

likvidácia azbestu
Likvidácia azbestu (zdroj: montescompany.sk)

Ako by mala vyzerať nová strecha pre garáž?

Ak už hovoríme o likvidácii starej strechy, nesmieme opomenúť, že už pred samotnou rekonštrukciou by ste mali mať premyslené, ako bude vyzerať nová strecha. Výberu strešnej krytiny je potrebné prispôsobiť celú strešnú konštrukciu, z pohľadu architektúry je zas vhodné, aby nová strecha garáže ladila so strechou priľahlého domu.

Pri výbere strešnej krytiny si zvážte výhody a nevýhody jednotlivých materiálov. Výhodou je, že pri garáži si vystačíte aj s pomerne jednoduchou a cenovo dostupnou krytinou. Ako príklad uveďme plechové krytiny, ktoré sú ľahké, trvácne a zároveň sa dajú zohnať za veľmi priaznivú cenu.

Vyberáme podlahu pre vynovenú garáž

Pri kompletnej rekonštrukcii starej garáže sa nevyhnete ani výberu novej podlahy. V tomto smere sú stále obľúbenejšie rôzne liate podlahy, ktoré sú mimoriadne odolné a trváce. Špeciálne „náterové podlahy“ v sebe spájajú hneď viacero výhod. Sú perfektne odolné voči chemikáliám, mechanickému pôsobeniu a ak by sa aj táto podlaha časom poškodila, problematické miesta sa dajú ľahko opraviť.

Ak si vyberáte podlahu pre garáž, myslite na to, že podlaha v týchto miestach musí odolávať pomerne náročným podmienkam. Už len také manévrovanie vozidlom je pre podlahu záťažou, a to už nehoríme o prípadných olejoch či posypovej soli.

K rekonštrukcii garáže patrí aj nová brána

Pomyselnou bodkou za rekonštrukciou garáže bude výber novej garážovej brány, napokon, tá stará už asi bude na odpis. Ak aj bude stará brána funkčná, minimálne kvôli vzhľadu a izolačným vlastnostiam bude lepšie, ak sa rozhodnete pre novú garážovú bránu.

výklopná garážová brána
Výklopná garážová brána (zdroj: baneko.sk)

Hoci veľmi obľúbenou voľbou sú sekcionálne garážové brány, v prípade starších a rekonštruovaných garáží môžete staviť aj na výklopné garážové brány. Práve tie totiž kedysi patrili medzi najpoužívanejšie typy a tak je pravdepodobné, že stavebný otvor vašej garáže je prispôsobený presne na tento typ brány. Výklopné garážové brány patria aj dnes medzi cenovo najdostupnejšie riešenia a svojimi rozmermi sa dajú prispôsobiť s presnosťou na milimeter. V rámci rekonštrukcie sa tak nemusíte zaoberať rozširovaním stavebného otvoru pre bránu.

Ak teda hľadáte bránu pre samostatne stojacu a nezateplenú garáž, tento typ je voľbou, ktorú by ste určite nemali prehliadnuť. Stará garáž vám teda nemusí slúžiť iba ako skladisko nepotrebných vecí. Premyslenou rekonštrukciou jej ľahko prinavrátite pôvodný účel a zabezpečíte navyše, že sa vaše auto bude cítiť ako v bavlnke.


3 piliere tvorby úspešného e-shopu – poznáte ich?

23.06.2021

tvorba modeného eshopu

Poskytujete prepravné služby? Zistite, ktoré nástroje vám uľahčia podnikanie!

22.06.2021

Viete, čo najčastejšie trápi podnikateľov v doprave? V prvom rade ide o neúmerne veľkú byrokraciu spočívajúcu v rôznych povoleniach, dokladoch a dodatočných poplatkoch. Potom sú to stále zvyšujúce sa prevádzkové náklady a nedostatočné vyťažovanie vozidiel. Hoci s úrovňou byrokratickej záťaže nič neurobíte, podnikanie v doprave si môžete uľahčiť celým [...]

5 tipov, ako zvládnuť rekonštrukciu bytu s minimom starostí

21.06.2021

Odhodlali ste sa po rokoch na rekonštrukciu bytu a hľadáte spôsoby, ako ju zvládnuť čo najrýchlejšie a najjednoduchšie? Ak pred začiatkom rekonštrukcie venujete určitý čas plánovaniu a hľadaniu tých správnych dodávateľov, ušetríte si kopec starostí, ktoré by ste inak museli riešiť takpovediac „za pochodu“. Aby ste sa nemuseli spoliehať na žiadne [...]

rusko moskva fontána deti horúčavy leto

V Moskve padol teplotný rekord. Namerali najvyššiu teplotu za 120 rokov

23.06.2021 23:27

Moskvu tento týždeň postihla historická vlna horúčav. Stúpajúce teploty prispievajú k zničujúcim záplavám a lesným požiarom.

Vatikán pápež audiencia

Netradičná audiencia. Pápež František sa stretol so Spidermanom

23.06.2021 23:07

Taliansky imitátor komiksového superhrdinu sa často oblieka do tohto kostýmu, aby zabavil v nemocniciach choré deti.

vallo cipár

Primátor Bratislavy ocenil významné osobnosti mesta

23.06.2021 22:29

Cenou primátora je tento rok grafika Bratislavy od akademického maliara Miroslava Cipára.

McAfee

Johna McAfeeho našli mŕtveho v jeho cele v španielskom väzení

23.06.2021 22:09, aktualizované: 22:38

Zakladateľ softvérovej spoločnosti zrejme spáchal samovraždu. Súd v stredu rozhodol o jeho vydaní do USA, kde bol stíhaný pre daňové úniky.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 68
Celková čítanosť: 50516x
Priemerná čítanosť článkov: 743x

Autor blogu