Založ si blog

Ako na daňové priznanie v Rakúsku

Patríte aj vy medzi tých, ktorí pracovali v zahraničí, alebo sa do zahraničia za prácou ešte len chystáte? Pre našincov to nie je ničím výnimočným a určite ide o nemalé percento ľudí. Aj keď pandemická situácia v uplynulých mesiacoch otriasla viacerými pracovnými odvetviami, takmer vždy existovali možnosti, ako za prácou vycestovať. Samozrejme po splnení požadovaných podmienok.

Nemecky hovoriace krajiny ako Rakúsko, Nemecko alebo Švajčiarsko sú pre Slovákov lákadlom, a to hneď z viacerých dôvodov. Či už je to výška ponúkaných miezd, široká paleta pracovných ponúk, vzdialenosť nenáročná na cestovanie, alebo vytvorené väzby medzi sprostredkovateľmi práce v týchto krajinách. Pôsobenie v zahraničí so sebou okrem prítomných príležitostí prináša aj  povinnosti, o ktorých si je nie každý vedomý.

Kedy vzniká povinnosť podať daňové priznanie v Rakúsku

Povinnosť podať daňové priznanie v Rakúsku môže vzniknúť buď na základe zákona, alebo môže ísť o dobrovoľné podanie. Tu vzniká otázka, prečo by som si mal/a podať daňové priznanie dobrovoľne? Na to existuje jednoduchá odpoveď, a tou je –  vrátenie daní.

Ak sa rozhodnete rakúske daňové priznanie podať dobrovoľne, môžete tak urobiť až za obdobie 5 rokov spätne. To znamená, že v roku 2021 budete môcť priznať daň za roky 2020, 2019, 2018, 2017 až 2016. Rozdiel je pri vzniku zákonnej povinnosti, kedy je termín pre podanie presne stanovený. V závislosti od formy podania za rozlišujú termíny 30. 4., 30. 6. až 30. 9. najbližšieho roka.

Daňové priznanie Rakúsko – za akých okolností ho musíte podať povinne?

 • dostanete výzvu z rakúskeho daňového úradu;
 • príjem presiahol sumu 12 000 €;
 • mali ste viac ako jedného zamestnávateľa;
 • poberali ste príspevok z BUAK (vyplatenie nevyčerpanej dovolenky);
 • príjem pomimo závislej činnosti (napr. prenájom) presiahol výšku 730 €;
 • zamestnávateľ uplatnil náklady na cestovné v rámci Rakúska (Pendlerpauschale) neprávom, resp. uplatnil vysokú sumu;
 • boli ste poberateľom príspevku na nemocenské, rehabilitáciu (Krankengeld);
 • poberali ste Insolvenzgeld (konkurz zamestnávateľa);
 • z dôchodkového zabezpečenia k vám smerovali viaceré príjmy;
 • zamestnávateľ vám vo výplate za daný rok uplatnil nezdaniteľné položky (Freibeträge);
 • mali ste u zamestnávateľa uplatnený príspevok na dieťa, samoživiteľa, osamelého rodiča, a iné, a to za podmienok, kedy ste nespĺňali podmienky.
danove priznanie rakusko

Dobrovoľné podanie

Okrem vzniknutej zákonnej povinnosti podať daňové priznanie v Rakúsku, a prípadne tak požiadať aj o vrátenie daní, existuje druhý spôsob. Tým je dobrovoľné daňové priznanie. Zamestnanci majú na výber 3 spôsoby:

 • návšteva daňového úradu osobne;
 • podanie poštou;
 • podanie elektronicky.

Daňové povinnosti, a k tomu ešte v cudzom jazyku, môžu byť strašiakom pre mnohých ľudí. Niekedy je lepšie obrátiť sa na odborníkov, ktorí sa na podávanie zahraničných daňových priznaní špecializujú, a majú viac skúseností pre bezproblémový proces. Takouto firmou je aj TJ-Legal, s.r.o., ktorá je na trhu už 13 rokov a pomohla s daňami a inou byrokraciou už vyše 104 929 klientom.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

3 piliere tvorby úspešného e-shopu – poznáte ich?

23.06.2021

tvorba modeného eshopu

Poskytujete prepravné služby? Zistite, ktoré nástroje vám uľahčia podnikanie!

22.06.2021

Viete, čo najčastejšie trápi podnikateľov v doprave? V prvom rade ide o neúmerne veľkú byrokraciu spočívajúcu v rôznych povoleniach, dokladoch a dodatočných poplatkoch. Potom sú to stále zvyšujúce sa prevádzkové náklady a nedostatočné vyťažovanie vozidiel. Hoci s úrovňou byrokratickej záťaže nič neurobíte, podnikanie v doprave si môžete uľahčiť celým [...]

5 tipov, ako zvládnuť rekonštrukciu bytu s minimom starostí

21.06.2021

Odhodlali ste sa po rokoch na rekonštrukciu bytu a hľadáte spôsoby, ako ju zvládnuť čo najrýchlejšie a najjednoduchšie? Ak pred začiatkom rekonštrukcie venujete určitý čas plánovaniu a hľadaniu tých správnych dodávateľov, ušetríte si kopec starostí, ktoré by ste inak museli riešiť takpovediac „za pochodu“. Aby ste sa nemuseli spoliehať na žiadne [...]

rusko moskva fontána deti horúčavy leto

V Moskve padol teplotný rekord. Namerali najvyššiu teplotu za 120 rokov

23.06.2021 23:27

Moskvu tento týždeň postihla historická vlna horúčav. Stúpajúce teploty prispievajú k zničujúcim záplavám a lesným požiarom.

Vatikán pápež audiencia

Netradičná audiencia. Pápež František sa stretol so Spidermanom

23.06.2021 23:07

Taliansky imitátor komiksového superhrdinu sa často oblieka do tohto kostýmu, aby zabavil v nemocniciach choré deti.

vallo cipár

Primátor Bratislavy ocenil významné osobnosti mesta

23.06.2021 22:29

Cenou primátora je tento rok grafika Bratislavy od akademického maliara Miroslava Cipára.

McAfee

Johna McAfeeho našli mŕtveho v jeho cele v španielskom väzení

23.06.2021 22:09, aktualizované: 22:38

Zakladateľ softvérovej spoločnosti zrejme spáchal samovraždu. Súd v stredu rozhodol o jeho vydaní do USA, kde bol stíhaný pre daňové úniky.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 68
Celková čítanosť: 50506x
Priemerná čítanosť článkov: 743x

Autor blogu