Založ si blog

Spoznajte moderné spôsoby regulácie spotreby elektrickej energie a vody v priemyselnom prostredí

Nemíňať viac, ako je nevyhnutné. Tak by sme mohli veľmi jednoducho zhrnúť aktuálne snahy mnohých priemyselných prevádzok, ktoré sa snažia o účinnú reguláciu energetickej spotreby s cieľom zvyšovať efektivitu výroby a v konečnom dôsledku aj svoj zisk. Jedným z odvetví, kde je možné tieto snahy vidieť veľmi výrazne, je aj potravinárstvo, ktoré je výborným príkladom toho, ako povýšiť manažment spotreby na vyššiu úroveň.

Nielen elektrická energia, ale aj voda

Ak je reč o úsporných opatreniach v rámci priemyselných podnikov, často sa celá pozornosť sústredí najmä na spotrebu elektrickej energie. Netreba však zabúdať, že v mnohých prípadoch nejde zďaleka o jediný vstup a tak by sa snahy o šetrenie mali týkať napríklad aj vody či tepla. Po príklad opäť poďme do odvetvia potravinárstva, kde sú nároky na spotrebu vody naozaj vysoké.

So zvyšujúcou sa intenzitou výroby nutne stúpajú aj servisné náklady prevádzky na vodu, ktorá je v potravinárstve využívaná predovšetkým na oplachovanie a zabezpečovanie čistoty. Často sú tieto servisné zariadenia poddimenzované, čo znamená, že ich efektivita je relatívne nízka a spotreba vody o to vyššia. Druhým problémom môže byť samotné vodné čerpadlo, ktoré pracuje vždy na plný výkon, hoci to často ani nie je potrebné. Prechod na modernejšie zariadenia by znamenal značné investície s návratnosťou aj vyše 10 rokov a tak je vhodnejším riešením frekvenčný menič na čerpadlo.

frekvencny menic na cerpadlo
Frekvenčný menič na čerpadlo elektromotory.sk

Využiť sa dá univerzálne pri celom rade vodných čerpadiel. Toto zariadenie vám umožní efektívne riadiť prietok vody a regulovať zaťaženie vodného čerpadla, čo v praxi znamená, že ušetríte nielen na vode, ale aj elektrickej energii. Zásadnou výhodou používania frekvenčných meničov k čerpadlám je aj predĺženie životnosti čerpadla. Zistite viac o implementácii frekvenčných meničov k čerpadlám na elektromotory.sk.

Frekvenčné meniče v porovnaní s viacstupňovými čerpadlami

V súvislosti s optimalizáciou spotreby vody a elektrickej energie vám možno napadne, že by bolo vhodné použitie moderných viacstupňových čerpadiel. Ich prínos je bezpochyby citeľný, avšak v tomto prípade sa treba pripraviť na celkovo vyššiu investíciu a teda aj dlhšiu návratnosť. Vodné čerpadlá ovládané frekvenčnými meničmi ponúkajú v tomto smere o niečo väčšiu flexibilitu.

Dôvod je jednoduchý, frekvenčné meniče sú schopné efektívne regulovať požiadavky systému na prietok tým, že zmenia rýchlosť otáčok elektromotora. Zabezpečia zároveň, že tlak v systéme stúpa lineárne, čím sa celá sústava vrátane pohonných komponentov šetrí. Celý proces riadenia je navyše možné vopred nakonfigurovať a zároveň aj jednoducho spätne vyhodnocovať jeho účinnosť. Veľmi jednoducho tak môžete celý oplachovací proces v rámci prevádzky v maximálnej miere optimalizovať.

frekvenčné meniče
Frekvenčné meniče frekvencnemenice.sk

Všetky pokročilé funkcie frekvenčných meničov určených pre priemyselné aplikácie môžete odkonzultovať s odborníkmi z VYBO Electric.

Úsporné elektromotory ako nevyhnutnosť

Legislatívne tlaky na používanie stále úspornejších pohonov sa naplno prejavujú aj v priemysle a ak plánujete v dohľadnej dobe investíciu do nového elektromotora, určite sa zaujímajte predovšetkým o jeho triedu účinnosti. Dnešným štandardnom sú elektromotory IE4 a pozornosť sa stále častejšie obracia aj na IE5 elektromotory vybavené permanentnými magnetmi.

Prínosy elektromotorov tried IE4 a IE5 sú zrejmé, nie je to len nižšia spotreba, ale aj menší rám a nižšia hmotnosť. Je takmer isté, že o niekoľko rokov budú aj úsporné elektromotory triedy IE5 štandardom, preto sa nad nimi oplatí premýšľať už dnes. Pri výbere vám odporúčame riadiť sa nielen nadobúdacou cenou, ale aj zohľadnením ďalších nákladov.

elektromotory
Elektromotory kelheim.sk

Hoci vo všeobecnosti platí, že čím je motor úspornejší, tým je spravidla drahší, na prevádzkových nákladoch sa vám cenový rozdiel vráti v závislosti od konkrétnych podmienok do jedného či dvoch rokov. Poraďte sa o výbere nového úsporného elektromotora pre priemysel s odborníkmi na Kelheim a zistite, ktorá voľba bude pre vás tá najlepšia.


Zdroj: frekvencnemenice.sk, elektromotory.sk, kelheim.sk

Poznáte tieto moderné spôsoby stravovania a dôvody ich popularity?

16.05.2021

Zdravie máme iba jedno a ak patríte medzi ľudí, ktorým na ňom naozaj záleží, mali by ste tomu prispôsobiť aj svoje stravovanie. Obsah jedálnička v skutočnosti zohráva veľmi dôležitú úlohu a čo je pozitívne, stále viac ľudí sa ho snaží zodpovedne zostaviť. Odklon od fast foodov, nezdravých a ťažkých jedál môže vášmu zdraviu len pomôcť. [...]

Máte web, o ktorom nikto nevie? Zistite, ako ho zviditeľniť!

15.05.2021

Spustili ste nový web, očami hypnotizujete štatistiky návštevnosti a napriek tomu naň nikto nechodí? Treba si uvedomiť, že spustením webu práca nekončí ale naopak, začína systematická snaha o zviditeľňovanie webu, budovanie návštevnosti a dolaďovanie jeho funkcionalít. Zhrnuli sme pre vás niekoľko tipov, ktorej návštevnosti vášho webu určite pomôže. Existuje [...]

Rekonštrukcia starej garáže: od podlahy až po strechu

14.05.2021

Nebolo vždy zvykom, aby bola garáž súčasťou domu. Častým výsledkom pristavovania sú samostatne stojace a nezateplené garáže. Problém však nastáva, ak dôjde k rekonštrukcii domu a samotnej garáži sa už nevenuje žiadna pozornosť. Napokon, kvôli havarijnému stavu sa stará garáž stane akurát tak skladiskom pre nepotrebné veci bez toho, aby plnila svoj [...]

Sergej Lavrov

Lavrov varoval západné krajiny, aby si nerobili nároky na Arktídu

17.05.2021 21:43

V dôsledku klimatických zmien je Arktída čoraz prístupnejšou a pre jej strategickú pozíciu, námorne trasy ako aj prírodné zdroje vzbudzuje čoraz väčší záujem štátov vrátane USA a Číny.

zbraň, vražda, zločin, pištoľ

Guvernér Južnej Karolíny podpísal zákon schvaľujúci popravu zastrelením

17.05.2021 21:23

Od väzenských úradov legislatíva po novom vyžaduje, aby používali elektrické kreslo alebo popravu zastrelením v prípade, že nie je dostupná smrtiaca injekcia.

Mária Kolíková

Kolíková pri počte obvinených v kolúznej väzbe nehovorí celkom pravdu

17.05.2021 19:14

Ministerka spravodlivosti interpretuje snahu opozície a koaličného hnutia Sme rodina o zmenu kolúznej väzby ako falošne motivovanú. Vraj sa len snažia dostať z väzníc svojich nominantov.

Marihuana

OĽaNO je za úpravu trestov za marihuanu, o podobe novely chce diskutovať

17.05.2021 18:51

Poslanci zároveň pripomenuli, že v hnutí prísne dbajú na to, aby spravodlivejšie nastavenie trestov neznamenalo uvoľnenie drogovej politiky, prípadne zvýšenie ich predaja.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 23585x
Priemerná čítanosť článkov: 715x

Autor blogu