Založ si blog

Vyhrňte si rukávy a využite tieto tri tipy na skrášlenie okolia vášho domu

S príchodom slnečnejších a teplejších dní sa doslova žiada vyjsť na záhradku a užívať si pekné počasie. Ešte predtým si však zazelenané okolie vášho rodinného domu zaslúži malú pozornosť, aby ste sa mohli pokochať pohľadom na krásne upravenú záhradku. Pripravili sme pre vás tri tipy, s ktorými okolie vášho domu povýšite na novú úroveň, a viete čo je najlepšie? Všetko zvládnete aj svojpomocne!

Začnite bránou a oplotením

Začínať budeme paradoxne nie hneď pri dome, ale na okrajoch vášho pozemku. Práve tu sa spočiatku oplatí obrátiť svoju pozornosť. Vzhľad, kvalita a úžitkové vlastnosti oplotenia a brány by ste určite mali vziať do úvahy. Pre vaše návštevy ide takpovediac o „miesto prvého kontaktu“ a tak sa v tomto ohľade určite oplatí mať všetko v poriadku.

Zimné výčiny počasia mohli dať vášmu oploteniu zabrať a to najmä vtedy, ak je vyrobené z prírodných materiálov. Drevené časti je potrebné ošetriť a natrieť. Kovové časti plotu je zas dobré prehliadnuť a ich prípadné hrdzavenie začať riešiť. Vašej pozornosti by nemala uniknúť ani prístupová brána. Ak máte krídlovú bránu, zamerajte svoju pozornosť predovšetkým na pánty. Posuvné brány si zas vyžadujú pravidelné odstraňovanie nečistôt z vodiacej koľajnice.

posuvné brány
Posuvné brány visio.systems

Akékoľvek neštandardné zvuky či obmedzenú hybnosť brány by ste mali okamžite riešiť, kým nedôjde k poškodeniu motora. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby aspoň raz ročne vašu posuvnú bránu skontroloval odborník, ktorý sa zameria na pohyblivé súčasti a vyrieši akýkoľvek problém už v začiatkoch. Napriek uvedenému ale platí, že posuvné brány si vyžadujú len minimálnu údržbu. Prehliadnite si realizácie moderných posuvných brán VISIO systems, ktoré vám vrásky na čele rozhodne spôsobovať nebudú.

Zonácia záhrady? Nič zložité!

Jedným z aktuálnych trendov záhradného dizajnu je tzv. zonácia záhrady. Ide o spôsob organizácie záhrady na viacero zón. Ako príklad uveďme, že jedna zóna môže byť určená na váš relax a stretávanie s priateľmi, ďalšia zas bude vyhradená pestovaniu byliniek, tretia zóna bude patriť okrasným rastlinám a štvrtá môže byť určená pre deti. Rozdelenie záhrady na zóny je veľmi dobrým nápadom nielen v prípade svahových, ale aj rovných pozemkov.

Rozdelenie záhrady na zóny zvládnete aj sami, stačí len naplno zapojiť svoju fantáziu a trošku sa „pohrať“. Na oddelenie jednotlivých zón je vhodné použiť betónové obrubníky, ktoré sa dajú jednoducho zakomponovať do prostredia vašej záhrady. Manipulácia s betónovými obrubníkmi je pritom celkom jednoduchá a samotný betón je mimoriadne odolným materiálom, ktorý vám vydrží aj desiatky rokov. Realizácie s využitím betónových obrubníkov si môžete pozrieť na webe spoločnosti StavPlot.

betonové obrubníky
Betónové obrubníky stavebniny-stavplot.sk

Naplánovanie výsadby na záhrade

Práve na jar sa mnohí záhradkári rozhodujú, čím vylepšia svoje „zelené kráľovstvo“. Čoraz väčšiu popularitu si aj u nás získavajú pomerne exotické rastliny, ktoré boli donedávna pestované iba výnimočne.

Tento rok môžete aj vy skúsiť pestovať niečo nové a neobvyklé. Stále populárnejšie sú olivovníky alebo palmy, ktoré vašej záhrade dodajú trochu prímorskej atmosféry. Olivovníky a palmy sa dajú bez väčších problémoch pestovať aj v našich zemepisných šírkach a nejde navyše o nič, s čím by si aspoň minimálne skúsený záhradkár neporadil. Palma či olivovník preto môže byť perfektným spestrením okolia vášho domu. Ak to s pestovaním olivovníka a palmy myslíte vážne, určite sa obráťte na odborníkov z Olivovníky s.r.o., ktorí vás oboznámia so všetkými postupmi a zásadami od výberu, cez výsadbu až po dlhodobé a úspešné pestovanie.

palmy na zahradu
Palmy a olivovníky na záhradu olivovniky.sk

Zdroj: stavebniny-stavplot.sk, olivovniky.sk, visio.systems

Poznáte tieto moderné spôsoby stravovania a dôvody ich popularity?

16.05.2021

Zdravie máme iba jedno a ak patríte medzi ľudí, ktorým na ňom naozaj záleží, mali by ste tomu prispôsobiť aj svoje stravovanie. Obsah jedálnička v skutočnosti zohráva veľmi dôležitú úlohu a čo je pozitívne, stále viac ľudí sa ho snaží zodpovedne zostaviť. Odklon od fast foodov, nezdravých a ťažkých jedál môže vášmu zdraviu len pomôcť. [...]

Máte web, o ktorom nikto nevie? Zistite, ako ho zviditeľniť!

15.05.2021

Spustili ste nový web, očami hypnotizujete štatistiky návštevnosti a napriek tomu naň nikto nechodí? Treba si uvedomiť, že spustením webu práca nekončí ale naopak, začína systematická snaha o zviditeľňovanie webu, budovanie návštevnosti a dolaďovanie jeho funkcionalít. Zhrnuli sme pre vás niekoľko tipov, ktorej návštevnosti vášho webu určite pomôže. Existuje [...]

Rekonštrukcia starej garáže: od podlahy až po strechu

14.05.2021

Nebolo vždy zvykom, aby bola garáž súčasťou domu. Častým výsledkom pristavovania sú samostatne stojace a nezateplené garáže. Problém však nastáva, ak dôjde k rekonštrukcii domu a samotnej garáži sa už nevenuje žiadna pozornosť. Napokon, kvôli havarijnému stavu sa stará garáž stane akurát tak skladiskom pre nepotrebné veci bez toho, aby plnila svoj [...]

Mária Kolíková

Kolíková pri počte obvinených v kolúznej väzbe nehovorí celkom pravdu

17.05.2021 19:14

Ministerka spravodlivosti interpretuje snahu opozície a koaličného hnutia Sme rodina o zmenu kolúznej väzby ako falošne motivovanú. Vraj sa len snažia dostať z väzníc svojich nominantov.

Marihuana

OĽaNO je za úpravu trestov za marihuanu, o podobe novely chce diskutovať

17.05.2021 18:51

Poslanci zároveň pripomenuli, že v hnutí prísne dbajú na to, aby spravodlivejšie nastavenie trestov neznamenalo uvoľnenie drogovej politiky, prípadne zvýšenie ich predaja.

Rudno nad Hronom / Povodeň / Potopa /

V obci Rudno nad Hronom sa pretrhla nádrž, hlásia jednu obeť

17.05.2021 17:48, aktualizované: 20:25

Voda pretekala cez celú obec a zatopila pivnice rodinných domov. Hasiči budú z jedného domu zachraňovať tri osoby, ktoré sa nedokážu svojpomocne dostať von.

Zuzana Čaputová

Čaputová: LGBTI ľudia sú aj v roku 2021 terčom nadávok, šikany či fyzických útokov

17.05.2021 17:22

Prezidentka na to upozornila pri príležitosti dňa boja proti homofóbii a transfóbii. Vyzvala ľudí, aby nedali vo svojom živote priestor žiadnym prejavom násilia, diskriminácie a nevraživosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 23546x
Priemerná čítanosť článkov: 714x

Autor blogu